Przekonać szczepionkowych sceptyków
Valneva, notowana na giełdzie spółka należąca do rodzinnej Groupe Grimaud, odniosła sukces we wstępnych testach i sprzedała Komisji Europejskiej szczepionki o szacunkowej wartości 1 mld dol. Do walki z Omikronem wykorzystuje ona inaktywowanego wirusa, co jest metodą bardziej tradycyjną niż w przypadku szczepionek oferowanych przez Modernę i Pfizera. Eksperci mają nadzieję, że dzięki temu uda się przekonać tych, którzy do tej pory byli przeciwni szczepionkom opracowanym w nowszej technologii, do zaszczepienia się i lepszego chronienia świata przed tym wysoce zaraźliwym wariantem.
– W założeniu ma być ona w jakimś stopniu skuteczna przeciw Omikronowi – mówi Naor Bar-Zeev, wicedyrektor Międzynarodowego Centrum Dostępu do Szczepionek w Bloomberg School of Public Health na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. – Nie jest jednak całkiem jasne, do jakiego stopnia i co będzie oznaczała pełna redukcja.
Omikron zaczął się rozprzestrzeniać w 2021 r. w momencie, w którym świat otwierał się po ponad rocznym lockdownie związanym z pandemią COVID-19, która zabiła na świecie ponad 5,6 mln ludzi, w tym 868 tys. w Stanach Zjednoczonych. Omikron jest mniej zabójczy niż wcześniejsze wersje wirusa, jednak jego większa zdolność do rozprzestrzeniania się wciąż grozi przeciążeniem systemów ochrony zdrowia.
W czwartym tygodniu 2022 r. w USA odnotowano ponad 700 tys. zakażeń COVID-19. W kolejnym padł rekord hospitalizacji, a średnia dzienna liczba zgonów przekraczała szczytowe wartości z fali wariantu Delta. Szczepionka lepiej chroniąca przed Omikronem mogłaby przyspieszyć powrót do normalności po dwóch latach życia z ciągłym zagrożeniem ze strony zabójczego wirusa.
W historii Valnevy jest również jednak łyżka dziegciu. Rząd brytyjski zerwał we wrześniu 2021 r. kontrakt z tą francuską firmą za, jak stwierdził, naruszenie obowiązku dostaw – zarzut, który firma odr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS