A A+ A++

Autorem motta igrzysk olimpijskich „Citius! Altius! Fortius!” (Szybciej, wyżej, mocniej) był pod koniec XIX wieku francuski dominikanin, o Henri Didon. W 2021 roku dodano do niego słowo „Communiter” (wspólnie), związane z encykliką papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Współczesne igrzyska mają więc silną inspirację chrześcijańską.

O. Henri Didon (1840-1900) był sportowcem, kapelanem wojskowym, znanym kaznodzieją i dyrektorem szkoły katolickiej św. Alberta Wielkiego w Paryżu. Uczynił ze sportu centralny punkt swej metody pedagogicznej. Dewizę „Citius – altius – fortius” umieścił na sztandarze szkoły w czasie zawodów sportowych, które zorganizował. Przyjaźnił się i współpracował z baronem Pierre’m de Coubertin’em, wskrzesicielem igrzysk olimpijskich, który przyjął to motto dla całego ruchu olimpijskiego.

O. Didon postrzegał te wielkie zawody sportowe przede wszystkim jako środek do osiągnięcia wielkości duchowej przez rywalizację fizyczną. „Człowiek pragnie zwyciężać samego siebie, kształtować swe ciało i ducha, aby odkryć to, co najlepsze w samym sobie” – mawiał dominikanin.

W 1896 roku w czasie pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach odprawił on Mszę św. w tamtejszej katedrze. Rok później otworzył II Międzynarodowy Kongres Olimpijski.

Gdy przed letnią olimpiadą w Tokio w 2021 roku do motta ruchu olimpijskiego: „Citius! Altius! Fortius!” Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) dołączył słowo: „Communiter” owczesny podsekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury prał. Melchor Sánchez de Toca na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” podkreślił, że nowe sformułowanie wpisuje się w przesłanie encykliki papieża Franciszka „Fratelli tutti” (Wszyscy jesteśmy braćmi). Dodanie słowa „Communiter” wskazującego na wzajemny dar, „wyraża przekonanie całego sportu światowego (…), że tylko w duchu solidarnym, czyli właśnie razem, można wyjść lepszymi z obecnego kryzysu pandemii, również dzięki sportowi” – napisał hiszpański duchowny.

Zwrócił uwagę, że tego znaczącego dodatku do motta igrzysk pragnął MKOl, a zwłaszcza jego przewodniczący Thomas Bach, właśnie po to, aby wzmocnić ideę solidarności dzięki zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego rozwoju, unikając zbędnego marnotrawstwa i wykluczenia. Agenda działań MKOl po pandemii koronawirusa zawiera bowiem także zalecenie, aby działalność sportowa włączała – za pośrednictwem staranniejszej redystrybucji ekonomicznej – jak najwięcej osób w krajach biedniejszych. Sport bowiem to nie tylko rynek i system. Istnieje potrzeba szerszej wizji, aby wspólnie wyjść na nowo, wskazując na wartości bezinteresowności i piękna. „Nie ulega wątpliwości, że «Fratelli tutti» wytycza drogę także w sporcie” – napisał prał. Sánchez de Toca.

Również inna dewiza związana z igrzyskami olimpijskimi ma rodowód kościelny. Hasło: „It is not winning that counts, but participating” (Liczy się udział, a nie zwycięstwo) ogłosił biskup Kościoła episkopalnego Pensylwanii, Ethelbert Talbot. Sformułował je w kazaniu, jakie wygłosił z okazji Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1908 roku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgromna burza magnetyczna – eksplozja kategorii X. Już jutro odczujemy jej efekty
Następny artykuł160 zawodników uczestniczyło w XVI edycji Biegów Gąsawskich im. Gustawa Mądroszyka (fotogaleria)