W latach 2020-2030 Francja przeznaczy na technologie wodorowe 9 mld euro. Tylko w 2023 r. rząd w Paryżu zamierza wesprzeć firmy z tego sektora kwotą ponad 2 mld euro w związku z planem uczynienia kraju liderem w dziedzinie wodoru – podał w czwartek dziennik “Le Figaro”.
Przepisy unijne zabraniają bezpośrednich dotacji państw dla firm w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji, ale w sektorze wodoru UE zezwala na odejście od tej zasady. Pozwoli to francuskim władzom przekazać na rzecz spółek z sektora wodorowego łącznie 2 mld euro w 2023 r.
W 2021 r. przedsiębiorstwa i państwa przedstawiły Komisji Europejskiej ponad 100 projektów, a pierwsza transza 41 z nich została zatwierdzona przez Brukselę. We Francji wybrano 10 projektów do inwestycji publicznej o wartości 2,1 mld euro oraz ponad 3 mld euro inwestycji prywatnych.
Wśród firm inwestujących w wodór są m.in. Air Liquide, Michelin, Faurecia i Vinci. Zgodę KE na realizację projektów wodorowych uzyskały m.in. Alstom, Arkema, Faurecia czy Renault (poprzez joint venture Hyvia). Air Liquide inwestuje w technologie wodorowe w Normandii; z kolei ArcelorMittal uruchomi w Dunkierce zakład produkcji stali, zastępując węgiel wodorem.
“Potrzebujemy konkurencyjnej, zrównoważonej, suwerennej energii. A na skrzyżowaniu przemian energetycznych i przemysłowych znajduje się wodór” – zapewniała w środę premier Francji Elisabeth Borne podczas swojej wizyty w centrum badawczo-rozwojowym Alphatech dostawcy motoryzacyjnego Plastic Omnium w Venette, w departamencie Oise.
Plastic Omnium rozpocznie dzięki dotacjom o wartości 74 mln euro budowę fabryki zbiorników na wodór – poinformował dyrektor generalny firmy Laurent Favre.
Jak podała gazeta “Le Figaro”, łącznie w latach 2020-2030 Francja zamierza przeznaczyć na rozwój technologii wodorowych 9 mld euro, aby stać się liderem w tej dziedzinie.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ mk/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS