A A+ A++

Francja wprowadzi retroaktywne cięcia taryf dla fotowoltaiki

03.11.2020r. 16:00


Jak czytamy gramwzielone.pl, francuski rząd zdecydował się na obniżenie taryf zagwarantowanych wcześniej w umowach z inwestorami, którzy uruchomili instalacje fotowoltaiczne przed rokiem 2011. W ten sposób Paryż chce zmniejszyć koszty systemu wsparcia dla producentów zielonej energii o kilkaset milionów euro. Francuskie branżowe stowarzyszenie OZE odpowiada, że proponowane zmiany są wprowadzane bez żadnego dialogu z sektorem PV.


Zaproponowane przez Pałac Elizejski cięcia obejmą uruchomione przed 2011 rokiem instalacje fotowoltaiczne o mocy co najmniej 250 kW. Informując o planowanych cięciach, francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej zaznaczyło, że takie projekty stanowiły tylko 0,3 proc. wszystkich instalacji PV, którym przyznano taryfy gwarantowane w latach 2006-2010.

Francuskie ministerstwo szacuje, że o ile taryfy gwarantowane dla takich projektów obejmują mniej niż 5 proc. produkcji energii odnawialnej, stanowią aż 1/3 kosztów francuskiego systemu wsparcia dla OZE.

Paryż szacuje, że obniżenie taryf dla tych instalacji będzie skutkować oszczędnościami szacowanymi na 300-400 mln euro.

Komentując cięcia zapowiedziane przez francuski rząd, PV Magazine wylicza, że w latach 2006-2010 francuskie władze zawarły z inwestorami uruchamiającymi wówczas elektrownie fotowoltaiczne w sumie około 235 tysięcy umów na taryfy gwarantowane, z czego około 800 dotyczyło instalacji o jednostkowej mocy ponad 250 kW.

Mające retroaktywny charakter cięcia taryf mają wejść w życie z początkiem 2021 r. Wcześniej jednak musi je zatwierdzić parlament. Francuska branża OZE liczy, że na tym etapie uda się jeszcze złagodzić rządowe propozycje.

W odpowiedzi na plany obcięcia taryf, francuskie stowarzyszenie branży energetyki odnawialnej, Enerplan, komentuje, że zmiany są wprowadzanie bez konsultacji z rynkiem OZE.

– Te bezprecedensowe, retroaktywne cięcia to cios dla wszystkich uczestników transformacji energetycznej. Dotyczy to nie tylko sektora solarnego i kontraktów zawartych przed 2011 rokiem. Stoi to w sprzeczności ze strategią rządu i tworzy ryzyko zablokowania finansowania dla energetyki odnawialnej, zagrażając projektom i firmom działającym w tym sektorze – czytamy w oświadczeniu Enerplan.

– Rewizja jakichkolwiek umów wymaga tego, aby ich strony podjęły negocjacje w celu wypracowania nowych warunków, które będą akceptowalne dla sygnatariuszy – komentuje Daniel Bour, prezes Enerplan.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzypominamy o obostrzeniach w galeriach handlowych
Następny artykułOd dnia 3 listopada 2020 r. do 4 grudnia 2020 r. ogranicza się funkcjonowanie Starostwa przez zaprzestanie bezpośredniej obsługi interesantów