Francja uruchomi 45 miliardów euro w ramach środków kryzysowych dla krajowych firm, aby ograniczyć wpływ koronawirusa na gospodarkę – powiedział we wtorek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.
W porannym wywiadzie w radiu RTL minister przekazał, że koronawirus pogrąży Francję w recesji w 2020 r. Zaznaczył, że z powodu pandemii koronawirusa francuska gospodarka skurczy się w tym roku o 1 proc. PKB.
Le Maire wyjaśnił, że duża część kwoty 45 mld euro to odroczenie wszystkich płatności podatkowych i kosztów wynagrodzeń, które firmy miały zapłacić w tym miesiącu, oraz anulowanie takich płatności dla firm zagrożonych upadłością.
– Zamierzamy uruchomić 45 mld euro jako naszą pierwszą natychmiastową pomoc ekonomiczną dla firm – powiedział Le Maire. – Nie chcemy bankructw – zaznaczył. Dodał, że walka z koronawirusem to “także walka ekonomiczna i finansowa”, która będzie “trwała i gwałtowna”. – Ta wojna musi zmobilizować wszystkie nasze siły – wzywał.
Pożyczki o wartości 300 miliardów euro
W poniedziałek francuski prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że rząd zagwarantuje pożyczki o wartości 300 miliardów euro, aby pomóc firmom przetrwać kryzys związany z koronawirusem.
Rząd, który ma przedstawić wkrótce projekt nowelizacji ustawy budżetowej, wpisze “jako prognozę wzrostu na 2020 rok -1 proc., czyli wzrost ujemny” – powiedział minister Le Maire, dodając, że wartość ta “jest wstępna”.
Zapytany, czy giełda powinna zostać zamknięta w związku z zawirowaniami gospodarczymi, szef resortu finansów zwrócił uwagę, że są inne rzeczy, które można zrobić w pierwszej kolejności, takie jak zakaz krótkiej sprzedaży, co – jak wskazał Le Maire – regulator rynku robi od 24 godzin.
We Francji odnotowano do tej pory ponad 6600 przypadków zakażenia koronawirusem i 148 przypadków śmiertelnych. Na całym świecie doszło do ponad 182 tys. infekcji i ponad 7,1 tys. zgonów.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
dk/ PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS