A A+ A++

Temat energii elektrycznej ze słońca zaciekawi każdego. Z poniższego artykułu dowiesz się jak powstaje owa energia, a także jak ją zaadaptować, by można było ją wykorzystać w Twoim domu? Czy nasłonecznienie w naszym województwie jest wystarczające?

Temat energii elektrycznej ze słońca zaciekawi każdego. Z poniższego artykułu dowiesz się jak powstaje owa energia, a także jak ją zaadaptować, by można było ją wykorzystać w Twoim domu? Czy jest opłacalna? Jak uzyskać na nią dofinansowanie?

Jak się produkuje prąd ze słońca?

Głównym czynnikiem powodującym, że możemy pozyskać energię elektryczną ze słońca jest zjawisko fotoelektryczne. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które zbudowane są z półprzewodnika (najczęściej krzemu). Właśnie w nim zachodzi wyżej wymieniony proces. Jedno ogniwo wytwarza jednak znikomą ilość energii. Mogła by ona zasilić wiatraczek czy kalkulator. Aby można było wykorzystać tą technologię do zasilenia gospodarstwa domowego to ogniwa łączy się w panele. Panele wytwarzają jednak energię w postaci prądu stałego, a w domu korzystamy z prądu przemiennego. Należy więc zamienić postać prądu. Do tego celu służy urządzenie zwane inwerterem lub falownikiem. Dodatkowo możemy uzyskać prąd trójfazowy, jeżeli zastosujemy odpowiedni układ i inwerter. Wytworzonym w panelach i przetworzonym w inwerterze prądem możemy zasilić nasze domostwo. Pomiędzy nim, a instalacją domową musi się znaleźć jeszcze licznik energii elektrycznej. Musimy jednak wystąpić do dostawcy energii o wymianę licznika na dwukierunkowy, gdyż nasz dotychczasowy licznik nie sprawdzi się przy zasilaniu z fotowoltaiki. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie i ciepła woda ze słońca

Energię elektryczną wytworzoną w panelach możemy zastosować nie tylko do zasilenia urządzeń elektrycznych, ale też do ogrzania domu oraz podgrzania wody. Jak? Wodę możemy podgrzać w piecu elektrycznym (bojlerze). Ciepło dla domu wytworzymy w pompie ciepła. Zastosowanie obydwu urządzeń nie jest opłacalne w przypadku, gdy prąd mamy z sieci elektroenergetycznej. W przypadku, gdy pozyskujemy go z paneli to mamy go za darmo. Zatem instalacja fotowoltaiczna to darmowa energia elektryczna, podgrzewanie oraz ciepła woda. No prawie darmowa. Jedyne koszta jakie musisz ponieść to instalacja urządzeń oraz ich serwis.

Co z nadwyżką energii?

Ilość paneli fotowoltaicznych dobiera się tak, by energii starczyło w średnio nasłonecznionym momencie roku. Jeżeli mamy piękną pogodę i bezchmurne niebo to nasze panele produkują nadmiar energii. Aby jej produkcja nie poszła na marne to w instalacji montuje się tak zwane magazyny energii. Oddają one do instalacji domowej energię, gdy panele produkują jej mniej, a magazynują ją, gdy mamy większą produkcję. Zastosowanie magazynu ma jeszcze tą korzyść, że nie zostajemy bez energii elektrycznej w momencie serwisu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli jednak magazyn energii się napełni to możemy oddać ją do sieci. Do tego celu potrzebny jest nam licznik dwukierunkowy. Nalicza on nam kilowatogodziny w przypadku, gdy z jakiegoś powodu pobieramy energię z sieci, ale odlicza nam ją, jeżeli oddajemy do sieci nadmiar energii wyprodukowanej przez panele. Krótko mówiąc jesteśmy w niektórych momentach elektrownią. Co ważne, ze względu na kary z Unii Europejskiej i podwyższenie stawek za emisję CO2 zakład energetyczny MUSI kupić od nas nadmiar energii wytworzonej w panelach.

Koszt montażu fotowoltaiki

Montaż paneli na własną rękę jest mało opłacalny. Warto zatrudnić do tego celu firmę, która zajmie się uzyskaniem stosownych pozwoleń i dofinansowań, montażem instalacji oraz na koniec jej serwisem. W Polsce jest wiele możliwości uzyskania dofinansowania do montażu fotowoltaiki. Również i w województwie podlaskim. Specjaliści zajmujący się fotowoltaiką na co dzień będą wiedzieli, z którego programu skorzystać oraz załatwią wszelkie formalności z tym związane, również z dotychczasowym dostawcą energii.

Nasłonecznienie w Sokółce i okolicach

Opłacalność montażu instalacji fotowoltaicznej zależne jest od tego, czy energia słoneczna pokryje bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną przez cały rok. W województwie podlaskim średnie nasłonecznienie wynosi 1000 – 1100 kWh na metr kwadratowy. Te parametry sprawiają, że ten region plasuje się w czołówce najlepiej nasłonecznionych obszarów w kraju. Z tego właśnie powodów w województwie podlaskim istnieje już duża ilość instalacji fotowoltaicznych, pomimo niskiego zaludnienia regionu. Duży wzrost fotowoltaiki zanotowano w Białymstoku, Kolnie, Hajnówce, Suwałkach oraz Augustowie.

Podsumowanie

Panele fotowoltaiczne to energia elektryczna ze słońca. DARMOWA! To też ciepło i ciepła woda. W województwie podlaskim fotowoltaika jest opłacalną inwestycją ze względu na doskonałe nasłonecznienie oraz warunki środowiskowe (lekkie pofałdowanie terenu). Zachęcamy do montażu fotowoltaiki w naszym regionie. Nie musisz robić tego sam. Z pomocą przyjdą Ci firmy profesjonalnie zajmujące się tym tematem w województwie podlaskim. Sam montaż nie zrujnuje Twojego budżetu domowego, gdyż dostępne są programy dofinansowań. Dodatkowo unikniesz płacenia coraz wyższych rachunków za prąd, bo sam go będziesz generował.

ecoABM.pl to firma zajmująca się sprzedażą, montażem, projektowaniem i doradztwem w dziedzinie fotowoltaiki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPutin zaszczepił się przeciwko Covid-19
Następny artykułBędą nowe obostrzenia – zapowiedział premier Morawiecki