A A+ A++

Są już pierwsze efekty prac nad montażem instalacji fotowoltaicznych na terenie powiatu starogardzkiego. Zespół Szkół Rolniczych w Bolesławowie może pochwalić się skończoną realizacją wdrożenia ekologicznego źródła energii odnawialnej do swojej placówki.

Pod koniec września podpisana została umowa między władzami powiatu starogardzkiego a Piotrem Prażuchem, właścicielem firmy INTEK-Tech Technika Instalacji. Przedsięwzięcie dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych na 10 obiektach (8 szkół, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe) należących do powiatu starogardzkiego. Szacowany całkowity roczny uzysk energetyczny generowany w projekcie to prawie 320 000 kWh.

–    Bardzo chciałbym, aby w przyszłości nasze instytucje były samowystarczalne pod kątem energetycznym. Podpisanie umowy oraz realizacja tego projektu bardzo mocno nas do tego przybliżają – zaznacza Patryk Gabriel, wicestarosta powiatu starogardzkiego.

W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Bolesławowie instalacja fotowoltaiki została już wykonana kompletnie i jest to jedyna w projekcie instalacja położona na gruncie, a nie na dachu. Wykonane zostało również ogrodzenie i aktualnie trwają prace przyłączeniowe do sieci.

Prace montażowe trwają obecnie na dachu budynku Technikum w Owidzu, na budynku Kociewskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego, a także na Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Czarnej Wodzie. W tych lokalizacjach rozmieszczona została część paneli.

W pozostałych lokalizacjach, czyli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ekonomicznych, Starostwo Powiatowe oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, trwają prace nad dokumentacją techniczną.

Obecnie rozwój fotowoltaiki następuję bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego.

Z ramienia Powiatu Starogardzkiego inwestycję nadzoruje Karol Boniec z Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich oraz Beata Gradowska, naczelnik tego Wydziału. Całkowity koszt przedsięwzięcia to nieco ponad 2 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na 1 lutego 2022 roku.  

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie płacz za Legią
Następny artykułSkandal wstrząsnął Barceloną. Trener molestował i krzywdził dzieci! Działo się to przez lata