Staropolski Związek Gmin i Miast podpisał umowę z wykonawcami na realizację projektu Odnawialnych Źródeł Energii dla mieszkańców gmin należących do związku gmin. W sześciu koneckich gminach na prywatnych domach zostanie zamontowanych 427 instalacji fotowoltaicznych i solarnych.
Umowy podpisane
Podpisywanie umów
Przedstawiciele Staropolskiego Zawiązku Gmin i Miasta oraz przedstawiciele firm wyknawdczych
Projekt „Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców Gmin Staropolskiego Związku Gmin i Miast” planowanego do realizacji w ramach działania, parasolowego projektu obejmuje wytwarzanie i dystrybucję energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wprowadzone zostaną na teren sześciu gmin zrzeszonych w Staropolskim Związku Gmin i Miasta. Fotowoltaikę i solary w technologii umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej, otrzymają mieszkańcy gmin: Końskich, Radoszyce, Fałków, Ruda Maleniecka, Smyków i Słupia Konecka Do tego zadania posłużą panele instalacji fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną oraz instalacji solarnych, której końcowym efektem jest ciepła woda użytkowa.
Pieniądze z UE
Na dostawę ogniw i ich montaż przetarg wygrała firma Ekoenergia Sp.zoo w Kielcach. Natomiast za instalacje solarne będzie odpowiedzialna firma FlexiPower Group. We wspomnianych sześciu gminach zainstalowanych będzie 427 instalacji, w tym 389 instalacji fotowoltaicznych oraz 38 instalacji solarnych. W ramach projektu przewidziano promocję oraz nadzór inwestorski. Inwestycja będzie kosztować nieco ponad 5,5 mln złotych, z czego 60 procent stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata od 2014 do 2020 – informował podczas podpisywania umów, Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich i prezes ŚZGiM.
Umowa podpisana
W imieniu Staropolskiego Zawiązku Gmin i Miasta umowę sygnowali: Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, przewodniczący zarządu, Michał Pękala, burmistrz Radoszyc, Leszek Kuca, wójt Rudy Malenieckiej pomysłodawca montowania wspomnianych instalacji odnawialnych i Wioletta Turalska, skarbnik związku. Realizację zadań i wydatkowanie funduszy nadzorował będzie Jan Jędrzejczyk, prezes LUMEN intelligens system sp.zoo. Kraków. Świadkami podpisania umowy byli: Jarosław Pawelec, wójt Smykowa, entuzjasta energii odnawialnej, a ponadto naczelnicy wydziałów koneckiego magistratu, gości z innych gmin.
Prąd dla siebie i na sprzedaż
Fotowoltaika na jednym domu osiągnie moc ok.3 kW. Na potrzeby mieszkania, zwłaszcza w dzień, aż tyle „prądu” nie potrzeba. Stosowna instalacja, do której podłączone będą panele jak i zewnętrzna sieć energetyczna spowoduje, ze wyprodukowana energia zostanie do niej przesłana, sprzedana przez licznik. Potem firma kupująca od nas prąd odliczy od tego który nam sprzedał z sieci rachunek będzie opiewał jedynie na różnicę kosztów. Ogniwa fotowoltaiczne pracują nie mniej niż przez 15 lat. Po 5 latach użytkowania, przechodzą na naszą własność. Instalacje przysłużą się do poprawy jakości powietrza atmosferycznego, dzięki redukcji zanieczyszczeń podniesie się jakość i poziom życia społeczeństwa powiatu koneckiego.
MARIAN KLUSEK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS