A A+ A++

Twoja instalacja fotowoltaiczna wyłącza się samoistnie? A może ten problem dotyczy falownika? Ten niepokojący objaw nie powinien być ignorowany! Poznaj najczęstsze przyczyny, dla których urządzenia wyłączają się i sprawdź, w jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić.

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza? Najczęstsze przyczyny

Jeśli chcesz cieszyć się bezproblemowym działaniem instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o odpowiedni dobór urządzeń oraz ich profesjonalny montaż. Korzystając z usług specjalistów z firmy Esoleo.pl, możesz mieć pewność, że zadbano o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Możesz cieszyć się profesjonalnym wsparciem na każdym etapie inwestycji, a także wiele lat po zakupie.

Skutkiem nieprawidłowego doboru poszczególnych urządzeń może być np. skok napięcia w sieci. Jeśli wykracza on poza ustalone normy, fotowoltaika Gdynia wyłącza się dzięki odpowiednim zabezpieczeniom. Pozwalają uniknąć wszelkich uszkodzeń i nieprawidłowości spowodowanych wspomnianymi skokami.

Powodem wyłączania się fotowoltaiki mogą być również wszelkie awarie sieciowe i przerwy w dostawie energii. Równie częste przyczyny to:

  • ekstremalne warunki atmosferyczne, w tym silne burze, prowadzące do przeładowań sieci i tym samym uruchomienia zabezpieczeń instalacji,
  • uszkodzenia lub przeciążenia inwertera,
  • utrata wydajności paneli fotowoltaicznych, spowodowana np. zgromadzonymi liściami lub śniegiem, w efekcie instalacja może uznać, że dalsza praca przy tak niskiej efektywności nie jest opłacalna.

W jakich sytuacjach falownik się wyłącza?

Najczęstsze przyczyny wyłączania się falownika to przede wszystkim:

  • przegrzanie – falownik może być podatny na przegrzewanie, zwłaszcza w ciepłe, letnie dni, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza, a także montaż falownika z dala od bezpośredniego działania promieniowania słonecznego,
  • awaria zabezpieczeń – kolejną przyczyną wyłączania się falownika może być awaria jednego z zabezpieczeń, np. przeciwzwarciowego lub termicznego, aby tego uniknąć, należy regularnie sprawdzać i konserwować falownik, dzięki temu zabezpieczenia będą działać prawidłowo,
  • przeciążenie – do przeciążenia dochodzi w sytuacji, w której panele produkują więcej prądu, niż falownik jest w stanie przetworzyć, powodem takiej sytuacji może być nadmierne naświetlenie paneli, a także wybór falownika o nieodpowiedniej mocy,
  • uszkodzenie paneli – jeśli panele fotowoltaiczne zostały uszkodzone, może to powodować wyłączanie się falownika, posiada on bowiem odpowiednie zabezpieczenia, które chronią go przed ewentualnymi uszkodzeniami,
  • nieprawidłowe napięcie zasilania – do prawidłowego działania falownik wymaga odpowiedniego i przede wszystkim stabilnego napięcia, jeśli jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, w wyniku zadziałania odpowiednich zabezpieczeń falownik może się wyłączyć, dla odpowiedniego napięcia podstawę stanowi prawidłowy montaż oraz konfiguracja systemu fotowoltaicznego.

Co zrobić, gdy falownik lub fotowoltaika się wyłącza?

Niezależnie od tego, czy problem wyłączania się dotyczy fotowoltaiki, czy falownika, pierwszym i najważniejszym krokiem jest diagnoza problemu. Nie należy go ignorować, bowiem może prowadzić do kolejnych, przykrych konsekwencji.

Jeśli przyczyną problemu nie jest awaria sieci ani zgromadzone zabrudzenia, powinieneś skontaktować się ze specjalistą, który montował instalację. Dokona odpowiedniego przeglądu i zdiagnozuje problem. Być może wystarczającym działaniem naprawczym okaże się zresetowanie inwertera lub konfiguracja falownika. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana jakiejś części lub jej naprawa.

W przypadku nietypowych warunków sieci, specjalista może również dostosować ustawienia inwertera do indywidualnych potrzeb instalacji.

Jeśli chcesz uniknąć w przyszłości podobnych problemów, powinieneś pamiętać o regularnych przeglądach i konserwacjach instalacji fotowoltaicznej. To najprostszy sposób na zapewnienie systemowi niezawodnego działania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPamiętacie Jacka Przypadka z “Lokatorów”? Michał Lesień pojawił się z żoną na premierze. Jak dziś wygląda?
Następny artykułTo musiała być przesyłka ekspresowa. Pracownik poczty spieszył się i… złamał przepisy [FILM]