W miniony weekend legniczanie spotkali się z artystami i kuratorką projektu W/E Lab Residency. Podczas piątkowego wernisażu wystawy “Ziemia pamięta” i sobotniego oprowadzania kuratorskiego uczestnicy opowiedzieli o rezydencji artystycznej w ramach której przez blisko miesiąc mieszkali i tworzyli w gospodarstwie w Tarczynie koło Wlenia. To właśnie tam powstały prace które oglądamy w Galerii Ring.
Refleksje na temat tarczyńskiej ziemi twórcy ubrali w rozmaite formy artystyczne. Na wystawie znajdują się fotografie, rzeźby, instalacje oraz realizacje video. Łączy je jedno – odnoszą się do niełatwych faktów historycznych (obozy koncentracyjne, przesiedlenia, nieme ofiary wojny), jak i do zagadnienia dziedzictwa ziem odzyskanych, tożsamości ich byłych i obecnych mieszkańców oraz relacji ludzi z przyrodą.
Elementem łączącym różne opowieści o tożsamości jest ziemia. W symboliczny i dosłowny sposób staje się tłem dla wydarzeń historycznych, a w przestrzeni wystawy spina prezentowane prace w spójną całość.
– Wchodząc do galerii musimy skupić się na stąpaniu po niej, jak i w refleksyjny, pełen uwagi sposób pochylić się nad przekazem wystawy – dodaje Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. Kuratorka Jagna Domżalska opisuje ziemię jako niejednoznaczną „glebę, teren, obszar przygraniczny, jako coś co nas karmi, daje nam jedzenie i pożywienie”. Czasem dosłownie – poznański twórca Bartłomiej Puch prezentuje w Galerii Ring dżem z tarczyńskich czereśni. Viktoriia Tofan z kolei zapoznaje nas z drzewami, korzeniami i wodorostami z Tarczyna. Te i inne prace można zobaczyć i spróbować zrozumieć na wystawie “Ziemia pamięta”.
W projekcie uczestniczą twórczynie i twórcy z Polski, Niemiec, Ukrainy i Francji, związani z obszarem Dolnego Ślaska i Saksonii: Lisa Maria Baier, Theo Guicheron i Patrycja Plich, Oscar Lebeck, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan, Anastasiia Zazuliak.
Projekt rezydencji artystycznych i wystaw porezydencyjnych w Legnicy, Tarczynie, Görlitz i Wrocławiu powstał we współpracy Fundacji FLOWLAND, VOP, OP ENHEIM oraz instytucji goszczących wystawy, w tym Galerii Sztuki w Legnicy.
Wystawę oglądać można w Galerii Ring (Rynek 12) do 8 października.
Wstęp wolny
Źródło (tekst, zdjęcia): Galeria Sztuki w Legnicy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS