Nie sprawdziły się w mieście, służyć więc będą na terenach leśnych. Trzy fotopułapki dębickiej Straży Miejskiej już tam pracują.
Strażnicy mają w sumie dziesięć takich urządzeń. Pierwotnie miały pomóc w ujęciu osób, które podrzucają śmieci do wiat śmietnikowych. Niestety, znajdują się one zazwyczaj w miejscach uczęszczanych przez ludzi, a fotopułapki reagują na ruch.
– Efekt był taki, że cały czas robiły zdjęcia, baterie bardzo szybko się wyczerpywały i niewiele z tego wynikało – wyjaśnia Sylwester Bieszczad, komendant SM.
Dlatego część z nich została wycofana, pozostała tylko część zamontowana w miejscach rzadziej uczęszczanych.
– Fotopułapki mamy na ul. Starzyńskiego w okolicach rzek Ostra i Wisłoka i Peberolu. Tam często dochodziło do pozbywania się śmieci i te urządzenia mają temu zapobiegać – twierdzi komendant.
O innych lokalizacjach nie chce mówić, by nie ułatwiać życia tym, którzy mogą znaleźć się w ich obiektywie. Nie zdradza również gdzie na terenie Nadleśnictwa Dębica zamontowane zostały te urządzenia. Wiadomo jedynie, że to miejsca notorycznie zaśmiecane i dewastowane. By temu przeciwdziałać sami leśnicy zagęścili niedawno sieć fotopułapek, ale te dołożone przez SM również przydadzą się w walce z tymi, którym wydaje się, że są bezkarni.
W mieście, jak twierdzi komendant Bieszczad, fotopułapki nie zdają egzaminu. Chyba, że w miejscach mało uczęszczanych, np. tam, gdzie powstają dzikie wysypiska.
– Jeśli będziemy mieć sygnał, że gdzieś ich montaż byłby uzasadniony, to możemy się nad tym zastanowić – przyznaje, dodając jednak, że ich montaż nie odbędzie się z dnia na dzień, bo tym zająć się musi osoba mająca uprawnienia wysokościowe.
Sylwester Bieszczad twierdzi, że obecnie w Dębicy dużo skuteczniejszy wydaje się być miejski monitoring, z którego korzystają nie tylko strażnicy, ale również funkcjonariusze policji. Rozbudowywana od 2017 roku sieć składa się obecnie z 45 kamer, z czego 17 znajduje się w Parku im. Skarbek-Borowskiego. Podgląd z nich dostępny jest 24 godziny na dobę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS