A A+ A++

Jakie były najważniejsze wydarzenia w Sokółce i na Sokólszczyźnie w 2020 roku? To pierwsza część subiektywnego przeglądu.

STYCZEŃ

Sylwester Miejski w Sokółce po raz pierwszy odbył się bez pokazu fajerwerków przygotowanych przez gminę.

Tłumy mieszkańców wzięły udział w Orszaku Trzech Króli w miejscowościach powiatu sokólskiego.

Młodzież szkół średnich bawiła się na zabawach studniówkowych. Na zdjęciu: uczniowie ZSR w Sokółce.

Do tragicznego wypadku doszło 30 stycznia w Wojnachach pod Sokółką. Seicento wypadło z drogi i uderzyło w słup. Zginął 19-latek.

LUTY

W Krynkach trwała budowa nowej Placówki Straży Granicznej.

Pełną parą szły prace przy budowie wiaduktu nad torami na ulicy Kryńskiej w Sokółce.

W Karpowiczach na świat przyszły krowie trojaczki.

Pod koniec lutego zrobiło się tak ciepło, że w parku w Dąbrowie Białostockiej zakwitły krokusy.

W lutym w Sokółce zaczęły się problemy z wywozem śmieci. Doszło do konfliktu władz miasta ze spółką MPO Sokółka zajmującą się wywozem odpadów. Pat utrzymywał się do kwietnia. W finale wprowadzono bardzo wysoką podwyżkę cen. Samorząd podpisał umowę z MPO Białystok.

MARZEC

1 marca w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej upamiętniono Żołnierzy Wyklętych.

 Służby postawione na równe nogi, zablokowana ulica Białostocka w Sokółce, trzy osoby w szpitalu  i kompletnie rozbite auto – tak zakończyła się ucieczka litewskiego kierowcy przed policją.

W marcu w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Rząd wprowadził pierwszy lockdown. Zamknięte zostały m.in. szkoły, instytucje kultury, ośrodki sportu, restauracje, wprowadzono ograniczenia w handlu, kościołach, kontrolę na granicach, zakaz przemieszczania się oraz obowiązek noszenia maseczek. Mieszkańcy szturmem ruszyli na zakupy. Nie zdawali sobie jeszcze sprawy, że to dopiero początek…

18 marca na wieży przy kościele Wniebowzięcia NMP w Sokółce zawieszona została iglica.

W marcu pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano w województwie podlaskim, w kwietniu – w powiecie sokólskim. Eksperci twierdzili, że epidemia nie ustąpi do kwietnia. Zdjęcie Truskawkowej Księżniczki z Korycina – Beata Matyskiel.

KWIECIEŃ

W walkę z epidemią zaangażowały się wszystkie służby. Na zdjęciu poniżej – strażacy organizują polową izbę przyjęć w sokólskim SP ZOZ. Foto – KW PSP Białystok.

Inna też była Wielkanoc. Wiele osób spędziło ją z dala od bliskich, często w samotności. Na zdjęciu – Grób Pański w kościele p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sokółce. Foto – parafia.

Mimo pandemii do cerkwi na Sokólszczyźnie dotarł Święty Ogień z Jerozolimy.

W kwietniu strażacy (także z powiatu sokólskiego), terytorialsi, leśnicy, pracownicy BbPN i policjanci walczyli z potężnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Śledczy ustalili, że przyczyną wybuchu ognia było prawdopodobnie wypalanie suchych traw. Sprawcy nie udało się zatrzymać mimo wysokiej nagrody. Foto – podlaska policja.

Pod koniec kwietnia – po kilkutygodniowej przerwie – handel powrócił na ulicę Targową w Sokółce. Oczywiście z trzymaniem dystansu i w maseczkach.

C.d.n.

(pb)

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDaniel Cormier twierdzi, że jego były rywal Jon Jones zasługuje na walkę o pas w debiucie w wadze ciężkiej
Następny artykułPremier: “To był prawdziwy koncert naszych skoczków”