A A+ A++

W poniedziałek, 15 listopada, w Muzeum im. Przypkowskich odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie”.

Projekt „Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie archiwalnych negatywów ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie” finansowany był przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiat jędrzejowskiego. Zrealizowano go w ramach programu „Kultura cyfrowa”, a partnerem był Instytut Sztuki PAN w Warszawie. Zbiór obejmuje 17 tys. 600 negatywów autorstwa Feliksa i Tadeusza Przypkowskich. Pierwszy z nich utrwalił unikalny obraz Jędrzejowa i okolic z początku XX w. Zdjęcia Tadeusza Przypkowskiego to przede wszystkim dokumentacja zabytków, których wiele już nie istnieje i podróży – m. in. przedwojenny Kraków, Lwów, Polesie, Wilno oraz obszar Europy Zachodniej i Afryki Północnej.

– Są tam prawdziwe skarby, chociażby dokumentacja zabytków wileńskich, wnętrza Zamku Królewskiego z lat 30., przedwojenna Warszawa czy Kraków wraz z ujętymi reportersko żydowskimi mieszkańcami Kazimierza. Jest też dokumentacja zegarów słonecznych, już nieistniejących, które robili Przypkowscy, jak i inne osoby. Wrażenie robią zdjęcia zrujnowanej Warszawy, podziurawiony budynek „Prudentialu”, a na gruncie lokalnym – unikalne ujęcia synagog w Wodzisławiu i Sobkowie, wykonane tuż po ich zdewastowaniu przez Niemców. Mamy też np. fotograficzny zapis budowy obserwatorium astronomicznego w naszym muzeum – mówi dyrektor Jan Przypkowski.

Zbiór negatywów będzie udostępniony on-line na stronie internetowej http://muzeumprzypkowskich.archeio.pl z przeglądarką wraz z opisami w formie w pełni przeszukiwalnej bazy danych. Dostęp do strony będzie nieodpłatny. Będzie możliwy podgląd zdjęć z funkcją powiększania wybranych fragmentów, a także ich bezpłatne pobieranie w wielkości pełnoekranowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddział chorób wewnętrznych i geriatrii będzie zamknięty na dłużej. Nie tylko tam nie ma przyjęć
Następny artykułWspólnik winny rozwiązania spółki nie otrzyma jej majątku