Zainteresowanie “Forstem” na Netfliksie jest ogromne, choć recenzje od krytyków są dość brutalne. Mnożą się komentarze o nielogicznych wydarzeniach w serialu, powielaniu klisz, siłowym “amerykanizowaniu” dialogów, dziurawym scenariuszu i… pomieszaniu wątków z książek, które od lat dobrze znają fani twórczości Remigiusza Mroza.
Pierwszy sezon serialu opiera się na dwóch książkach z serii: na “Przewieszeniu” i “Ekspozycji”, których posłuchać można w Audiotece. Podobnie jak pozostałych części, które w serwisie przeczyta wam Krzysztof Gosztyła. Jak prezentują się te audiobooki? A co najważniejsze: co może czekać widzów w drugim sezonie, który najpewniej powstanie na podstawie trzeciej części serii – “Trawersie”?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trup na Giewoncie
Akcja serialu rozpoczyna się od makabrycznego odkrycia na Giewoncie (1894 m n.p.m.), gdzie na ramionach metalowego krzyża powieszono pozbawionego ubrań, martwego mężczyznę. Tu twórcy nie odstąpili od książki. Dalej elementy fabuły ulegają dużej zmianie. Fani książek mogą zdziwić się, jak potoczyły się perypetie Forsta i Szrebskiej w serialu – przede wszystkim ich śledztwo zostało okrojone do tego, co dzieje się w Polsce. Mamy tylko niewielki wątek słowacki, ale ci, którzy są zaznajomieni z twórczością Mroza z pewnością pamiętają, że w pierwowzorze tropy prowadziły także przez Rosję czy Ukrainę.
W książkach, których w formie audiobooków posłuchacie w Audiotece, pojawiała się tajemnicza organizacja, do której miał należeć “zabójca z Giewontu”, a w drugiej części – w “Ekspozycji” – pojawiają się inne zbrodnie niż te ukazane w serialu. W drugiej części policjanci mierzą się ze sprawą tajemniczych zabójstw w górach – ktoś spycha turystów z przepaści, co dopiero później Forst łączy ze sprawą, którą zajmował się wcześniej ze Szrebską.
Jest zdecydowanie więcej o postaciach, o ich motywacjach i poglądach – także tych politycznych. A trzecia część, czyli “Trawers”, na której być może będzie opierał się drugi sezon netfliksowego “Forsta”, prezentuje historię komisarza, który skończył dość nieszczęśliwie…
UWAGA, SPOILERY
Jeśli zabierzecie się do słuchania “Trawersu” zaraz po obejrzeniu serialu z myślą, że poznacie dalsze losy bohatera granego przez Borysa Szyca, to możecie się nie lada zdziwić.
Przypomnijmy, że ostatni odcinek “Forsta” skończył się tak, że poturbowany Borys Szyc przeżył starcie z równie poturbowanym Iwo Eliaszem. Forsta po raz ostatni widzimy w domu swojej przyjaciółki, której ktoś poderżnął gardło. Komisarz nie próbuje już nawet uciekać, choć słychać nadciągających policjantów. Tymczasem Olga Szrebska, dla odmiany niepoturbowana, wiezie gdzieś samochodem… Iwo, który przecież dopiero co torturował jedną z kobiet i odpowiadał za serie brutalnych morderstw w Tatrach.
“Trawers” serwuje jednak na początku inną historię. Z audiobooka dowiecie się, że Forst został skazany na więzienie, w którym posiedzieć ma praktycznie resztę życia. Olga została zaś… porwana przez Iwo Eliasza. Już w pierwszych rozdziałach okazuje się, że Olga jest torturowana przez Eliasza, który łamie ją nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – do tego stopnia, że Olga nawet nie myśli już o próbie samobójczej. Forst zaś w więzieniu szybko orientuje się, że dziennikarka żyje, a morderca, którego ścigał, cały czas wciąga go w swoją chorą grę. Mróz zabiera czytelników (i słuchaczy) za więzienne mury i pokazuje realia osadzonych.
Ciekawe rozbieżności są także w sprawie prokurator Dominiki Wadryś-Hansen, którą w serialu portretowała Kamilla Baar. Jej stosunek do męża, który zniknął z rodzinnego życia, nie jest tak jasno określony jak w serialu. To zdecydowanie ciekawsza postać niż w serialu. W “Trawersie” prokurator bada kolejne zabójstwo. Przypadkowy turysta został odnaleziony martwy na szlaku prowadzącym na Czerwone Wierchy. Odcięto mu opuszki palców, wybito wszystkie zęby, a w ustach umieszczono syryjską monetę. Ale skoro sprawa “zabójcy z Giewontu” jest już zamknięta, to kto stoi za zbrodnią?
Mróz w trzeciej części porusza wątek uchodźców z Syrii, którzy przez Słowację dostają się do Polski. Są ulokowani w jednej ze szkół w Kościelisku, a prokurator Wadryś-Hansen sądzi, że w gronie uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii są sprawcy okrutnego zabójstwa. Wraz z silnie uprzedzonym do migrantów komendantem Edmundem Osicą toczy długie rozmowy o traktowaniu uchodźców, ich statusie materialnym czy o tym, jak są traktowani przez polskie społeczeństwo. Czy ten wątek będzie w drugiej części serialu? Pewnie niedługo się przekonamy.
Co ciekawe, w trzeciej części serii o przygodach Forsta pojawia się Joanna Chyłka. Już w jednej z pierwszych rozmów z osadzonym Forstem przyznaje, że ten może liczyć tylko i wyłącznie na ułaskawienie prezydenta. W świetle ostatnich wydarzeń w kraju, gdy prezydent Andrzej Duda ułaskawiał Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego można przeczuwać, że scenarzyści wykorzystają tekst z książki w serialu – temat ułaskawienia nigdy nie był tak aktualny jak teraz.
Kto wie, może też dojdzie do połączenia uniwersum Remigiusza Mroza i Chłyka, jaką znamy z serialu Playera i TVN-u, spotka się faktycznie na ekranie z netfliksowym Forstem?
Zanim jednak twórcy zabiorą się do pracy nad kontynuacją, można cieszyć się książkową serią. Poza wymienionymi częściami serii w Audiotece można przesłuchać także kolejne, czyli: “Deniwelację”, “Zerwę”, “Halny”, “Przepaść” i “Widmo Brockenu”.
W najnowszym odcinku podcastu “Clickbait” znęcamy się nad serialem “Forst” z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage’a, a także pochylamy się nad “The Curse” czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w Audiotece i Open FM.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS