A A+ A++

Współczesne techniki drukarskie szeroko wykorzystywane są w produkcji dóbr i opakowań, trafiających do sprzedaży. To, w jaki sposób nadruk wzbogaci produkt, w dużym stopniu zależeć będzie od wykorzystanych w procesie drukarskim form drukowych.

Formy drukowe przyjmują farbę lub innego rodzaju substancję w celu odbicia jej na podłożu drukowym. Posiadają miejsca drukujące oraz niedrukujące, za pomocą których możliwe jest zarówno wyznaczenie konturów i kształtów projektów, jak i wypełnienie ich kolorami.

Jakie są rodzaje form drukowych i przykłady ich zastosowania?

We współczesnej technice druku możemy wyróżnić trzy formy drukowe: płaskie, wklęsłe i wypukłe.

FORMY DRUKOWE PŁASKIE

Formy płaskie wykorzystuje się głównie w sitodruku i offsecie, ale także w światłodruku oraz litografii. Charakteryzują się równą powierzchnią drukującą i niedrukującą . Chcąc zrozumieć, jak formy płaskie wpływają na ostateczny wygląd produktów, warto przyjrzeć się ich zastosowaniu w konkretnej technice druku:

• offset to technika przeznaczona do drukowania dużych nakładów. Korzysta ona z właściwości światłoczułej blachy, co pozwala uzyskać wysoką jakość oraz powtarzalność druku. Formy płaskie w druku offsetowym stosuje się w wielu dziedzinach np.: dla druków reklamowych, wydawniczych czy przy tworzeniu opakowań.

• sitodruk natomiast to najstarsza i najbardziej trwała metoda używana w przemyśle odzieżowym, polegająca na przetłaczaniu farby przez matrycę, przypominającą siatkę sita. Najpierw wykonuje się szablon i dokładnie zakrywa się miejsca niedrukujące w siatce, by później przejść do zadruku miejsc odsłoniętych. Sitodruk stosuje się w zadruku tkanin, drewna, plastiku czy skóry. O wytrzymałości sitodruku decyduje rodzaj użytych farb. Jest to jedna z najtańszych technik zarówno w pojedynczych drukach, jak i w większym nakładzie.

FORMY DRUKOWE WYPUKŁE

Formy wypukłe, w odróżnieniu od form płaskich, w procesie zadruku będą używały fizycznych różnic kształtu miejsc drukujących i niedrukujących. Ich działanie można porównać do działania pieczątki (tusz osadza się tylko na wypukłych elementach). Formy tego rodzaju stosowane są między innymi w technice tampodruku i w druku fleksograficznym:

• tampodruk to technika druku bezpośredniego, polegająca na nakładaniu farby przy użyciu miękkiego stempla zwanego tamponem. Umożliwia ona zadrukowanie powierzchni nieregularnych i zapewnia wysoką rozdzielczość oraz trwałość nadruku. Jej efekty zauważymy między innymi na długopisach czy częściach samochodowych.

• fleksografia natomiast używa elastycznych form i ciekłych farb szybkoschnących, dzięki czemu jest najbardziej uniwersalną metodą druku i radzi sobie na wielu podłożach. Druk fleksograficzny wykazuje dobrą przyczepność do tworzyw sztucznych, przez co jest powszechny w branży opakowaniowej.

FORMY DRUKOWE WKLĘSŁE

Formy wklęsłe, podobnie jak wypukłe, będą korzystały z nierówności drukujących i niedrukujących powierzchni, jednak w ich przypadku cały proces będzie działał odwrotnie. To wklęsłe miejsca będą miejscami drukującymi, a wypukłe – niedrukującymi. W procesie zadruku przy użyciu form wklęsłych, farba drukarska najpierw nakładana jest na całą formę, a następnie miejsca niedrukujące są oczyszczane.

W celu uzyskania dodatkowej wiedzy z zakresu form drukarskich lub skorzystania z profesjonalnego wsparcia w tej dziedzinie, warto skontaktować się z MMR Group PrintSolutions.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPartner zamordowanej Anastazji pilnie wezwany przez grecką policję
Następny artykułWimbledon. Zwycięzcy gier pojedynczych zarobią gigantyczne kwoty