A A+ A++

Oczko wodne. Fot. Shutterstock

Oczko wodne, kaskada, fontanna ogrodowa w ogrodzie

Dlaczego tak podobają nam się oczka wodne w ogrodzie? Jest to często obok okazałej architektury ogrodowej i pięknych kompozycji roślinnych jeden z najciekawszych elementów przydomowej aranżacji. Niewątpliwie lubimy posiadać wodę w bezpośredniej bliskości naszych miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Jeszcze lepiej jest wtedy, gdy ogród zdobi ciekawa fontanna ogrodowa lub kaskada. Korzyść z nawet tak małego zbiornika zyskują też zwierzęta chętnie podglądane przez dzieci. Dodatkowe nasadzenia roślin i wyłożenie kamyków pozwalają na to, by ciekawie zaaranżować to miejsce.

Oczko wodne i fontanna po sezonie – pompa i filtr

Zabezpieczenie oczka wodnego przed nadejściem mrozów jest nieodzowne. Chodzi o bezpieczeństwo zbiornika, utrzymanie w nim odpowiedniej higieny i zabezpieczenie sprzętów wodnych takich, jak filtry, pompy i inne kategorie akcesoriów niezbędnych w takim miejscu (pamiętaj o tym, że filtr i pompa muszą zostać oczyszczone przed zabezpieczeniem). Warto w tym celu zasięgnąć rady u osób doświadczonych, ale też odwiedzić tematyczny blog lub internetowy poradnik. W przeciwnym razie wiosną nasze oczko wodne może sprawiać wiele trudności. Prace konserwacyjne jeśli chodzi o ten element ogrodu będą niezbędne wtedy, gdy żyją tu zwierzęta.

Pielęgnacja oczka wodnego przed zimą

Oczko wodneOczko wodne Fot. Shutterstock

Pompa do oczka wodnego

Pierwszym elementem starań o przygotowanie oczka wodnego do zimy jest zabezpieczenie znajdującej się w nim pompy. Podobnie powinniśmy postąpić z takimi elementami, jak kaskada lub ogrodowa fontanna. Najlepiej jeśli pompa zostanie wyjęta ze stawu po sezonie. Należy ją oczyścić, wysuszyć i przechowywać do wiosny. Niestety, ale w przypadku oczek wodnych zimą może wytworzyć się ciśnienie destrukcyjnie działające na taki sprzęt. Pompa może zimować wewnątrz oczka wtedy, gdy:

  • jest to pompa mrozoodporna – z reguły za takie urządzenia do pompowania wody zapłacimy więcej. Informacja o ważnych parametrach musi znajdować się na opakowaniu
  • została przygotowana przez zastosowanie specjalistycznych preparatów; dzięki nim nie dojdzie do zniszczenia uszczelek i pompa będzie działać bezawaryjnie
  • została zamontowana poniżej poziomu zamarzania wody, czyli 80 cm pod powierzchnią wody

Oczka wodne zimą: jak przygotować kaskady i fontanny?

Oczko wodne powinno też zostać pozbawione elementów takich, jak kaskady i fontanny ogrodowe. Należy je chronić przed możliwą konsekwencją bardzo niskich temperatur. Także w ich przypadku powinniśmy zorientować się co do tego, czy dana kaskada lub fontanna do ogrodu jest odporna na przemarzanie. Jak z nimi postępować?

  • jeśli fontanna lub kaskada zdobiące ogród nadają się do całorocznego przechowywania na zewnątrz, to wystarczy poddać je impregnacji specjalistycznym preparatem. W niektórych przypadkach dodatkowo zabezpiecza się je folią lub geowłókniną
  • fontanna i kaskada wymagające sezonowego przechowywania w pomieszczeniu powinny być przed przeniesieniem dokładnie umyte i osuszone. Należy elementy te oczyścić również z czynników biologicznych, które w ciągu sezonu osadzają się, zanieczyszczając kamień i szpecąc ogród

Oczywiście należy mieć na uwadze to, że przed nastaniem mrozów powinniśmy wszystkie fontanny ogrodowe i kaskady odciąć od dopływu wody. To podstawowy element bezpieczeństwa, który powinno się stosować w przypadku elementów ozdobnych z twojego ogrodu – na szum wody umilający wypoczynek przyjdzie poczekać do wiosny.

Oczyszczenie oczka wodnego – sposób na piękny ogród wiosną

Właściwym rozwiązaniem przed zimą będzie też oczywiście oczyszczenie oczka z liści i zalegającego mułu. Dzięki temu ta ważna ogrodowa ozdoba nie stanie się wiosną zielona z powodu procesów gnilnych i namnażania się szkodliwych mikroorganizmów. Jeśli w naszym oczku głębokość nie przekracza 100 cm, to musimy zabrać stąd na zimę ryby. Dotyczy to zarówno rodzimych, jak i ozdobnych gatunków takich, jak popularne kolorowe karasie i karpie.

Następnie usuń niepotrzebne fragmenty roślin wodnych, które zaczęły obumierać. Również one mogą niekorzystnie wpływać na higienę w miniaturowym stawie. Szczególnie chodzi tu o rośliny pływające, które możemy przycinać przy pomocy specjalnych nożyc i w prosty sposób usuwać podrywką. Roślinność wodna będzie dzięki temu piękna wiosną i we wspaniały sposób ozdobi nasz ogród.

Tlen do oczek ogrodowych zimą. Jak zadbać o te zbiorniki?

Głębsze zbiorniki umożliwiają przetrwanie ryb, ale musimy dostarczać im tlen. Stosuje się specjalne preparaty natleniające do oczek ogrodowych, ale i tradycyjne formy działań takie, jak robienie przerębli i wtykanie w nie słomy. W oczku wodnym sprawdzają się też styropianowe pływaki. Dzięki nim kłopot z zamarzającą wodą zmniejsza się.

Ogród z oczkiem – o co jeszcze zadbać?

Ogród z oczkiem wodnym wymaga przed zimą pielęgnacji nie tylko jeśli chodzi o sam zbiornik. Powinniśmy zadbać o najbliższe otoczenie tak, żeby świetnie prezentowały się też rośliny i inne elementy ozdobne wokół. Ogrodowe porządki, choć żmudne, przyniosą efekty za kilka miesięcy. Wówczas bardzo szybko wejdziemy w sezon na wiosenny relaks w ulubionym kącie obok naszego domu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZderzenie dwóch osobówek i busa na trasie S8. Duże utrudnienia w ruchu
Następny artykułTakiej imprezy było seniorom trzeba! Wróżyli, tańczyli i świetnie się bawili na zabawie andrzejkowej