Kolorowe stroje, tradycyjne tańce i bardzo dobra atmosfera – tak w skrócie można określić wczorajszą Folkloriadę. W muszli koncertowej Centrum Usług Społecznych zaprezentowały się zespoły ze Świdnika, Orawy, a także z Węgier oraz Kanady.
Projekt, realizowany ze środków Budżetu Obywatelskiego, podsumowuje 40-lecie działalności Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy”. Gościnne zespoły, które biorą udział w wydarzeniu, mają okazję poznać bliżej polski folklor i tradycję. My natomiast, bez wyjeżdżania z miasta, możemy uczyć się kultur państw z różnych stron świata.
– Folkloriada łączy w sobie całą gamę aspektów kulturowych, to bowiem nie tylko tańce, ale również tradycyjne pieśni i piękne stroje. Cieszymy się, że możemy was gościć w naszym mieście, życzymy wspaniałych występów i dobrego czasu z nami. Dziękuję Beacie i Lechowi Leszczyńskim za pomoc w organizacji wydarzenia, a państwu za oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim właśnie na ten projekt – mówiła Monika Wójcik, p.o. dyrektora MOK.
Zgromadzoną publiczność, w imieniu dyrektora CUS Andrzeja Mańki, przywitała także Anna Wojnarska. Głos zabrał również Lech Leszczyński: – Myślę, że impreza wpisze się w kalendarz świdnickich wydarzeń kulturalnych. Co roku oglądalibyśmy inne zespoły, reprezentujące inne części świata. Dziękujemy za państwa głosy i życzymy miłego odbioru. Mam nadzieję, że zostawimy po Folkloriadzie dobre wrażenie.
Na początek wystąpili dobrze znani i lubiani „Leszczyniacy”. Wśród przygotowanych występów zaprezentowali również układ przygotowany wraz z grupą z Orawy, specjalnie na pierwszą edycję Folkloriady.
Nieco później sceną zawładnął zespół z Węgier. Tapiomente Folk Dance Group, który przyjechał z Nagykata, zaprezentował swoje tradycyjne tańce.
Dziecięcy Zespół Regionalny Orawianie z Lipnicy Wielkiej przeniósł wszystkich prosto w góry.
Niesamowite umiejętności pokazali też członkowie zespołu Ballet Aztlan Mexico & Mariachi International Aztlan. To oni pokonali najdłuższą trasę, przybywając do Świdnika prosto z Ameryki.
Wydarzeniu towarzyszyły również warsztaty z przygotowywania wycinanek oraz wspólna potańcówka z nauką tradycyjnych kroków. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ścianka do robienia pamiątkowych zdjęć.
pś
Last modified: 8 sierpnia, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS