1. Fleksitarianizm najlepszą dietą
Dieta fleksitariańska została uznana za jedną z najlepszych diet w 2022 roku według rankingu U.S. News. Ranking najlepszych diet 2022 został przeprowadzony przez redaktorów i reporterów U.S. News & World Report zgodnie z odpowiednimi kryteriami, tak aby spośród 40 diet wyłonić najlepsze.
Panel składający się z 27 ekspertów z dziedziny dietetyki, odżywiania, psychodietetyki, leczenia otyłości, cukrzycy i chorób serca oceniał poszczególne diety pod kątem siedmiu kryteriów:
- Łatwość przestrzegania diety,
- Zdolność do krótkotrwałej utraty masy ciała,
- Zdolność do długotrwałej utraty masy ciała,
- Bezpieczeństwo,
- Jej potencjał w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy,
- Jej potencjał w zapobieganiu i leczeniu chorób serca,
- Kompletność pod względem wartości odżywczych.
Dieta śródziemnomorska, dieta DASH i dieta fleksitariańska zostały uznane najlepszymi dietami 2022 roku. Dieta fleksitariańska niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ ograniczenie mięsa wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, a także zmniejsza ryzyko chorób serca, cukrzycy i nowotworów.
2. Czym jest fleksitarianizm?
Słowo fleksitarianizm to połączenie ze sobą dwóch angielskich słów – flexible czyli elastyczny i vegetarian czyli wegetariański. W dosłownym tłumaczeniu fleksitarianizm to elastyczny wegetarianizm. Osoby stosujące dietę fleksitariańską są zwolennikami teorii, że nie trzeba całkowicie wykluczać ze swojego jadłospisu mięsa, aby uzyskać korzyści zdrowotne jakie daje dieta wegetariańska. Zwolennicy tej diety spożywają produkty pochodzenia roślinnego, jaja i jego przetwory, mleko i produkty mleczne, a także w niewielkich ilościach ryby i mięso. Fleksitarianie zazwyczaj spożywają mięso bardzo okazjonalnie np. na imprezach okolicznościowych, poza domem, z przyjaciółmi lub rodziną, ale ich codzienny jadłospis opiera się na diecie bezmięsnej.
3. Założenia diety flekisitariańskiej
Główną zasadą diety fleksitariańskiej jest przede wszystkim ograniczenie mięsa, a także jego przetworów w codziennej diecie. W przeciwieństwie do wegan, którzy całkowicie nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego fleksitarianie mogą spożywać mięso, jaja i nabiał, ale okazjonalnie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które na co dzień stosują dietę wegeteriańską, ale na urodzinach przyjaciela nie chcą rezygnować ze wspólnego obiadu, prosić o dodatkowy bezmięsny posiłek lub po prostu lubią smak mięsa.
Korzyści diety fleksitariańskiej
- Zwiększenie błonnika pokarmowego w diecie dzięki większej ilości warzyw,
- Ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych, które są niekorzystne dla naszego organizmu, a znajdują się w mięsie szczególnie złej jakości,
- Zapobieganie chorobom serca, cukrzycy i nowotworom,
- Pozytywny wpływ na środowisko naturalne i klimat.
Wady źle zbilansowanej diety fleksitariańskiej
- Niedobór witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B12,
- Niedobór żelaza,
- Problemy z pokryciem zapotrzebowania na białko,
- Niedobór wapnia i witaminy D.
Jeżeli chcemy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę fleksitariańską należy wprowadzić suplementację witaminą D, a także regularnie badać poziom witaminy B12 i ewentualnie wdrożyć jej suplementację. Brak roślinnych źródeł witaminy B12 może przyczynić się do występowania anemii. Warto zadbać o odpowiednią podaż białka chociażby z takich produktów jak soja, groch, fasola, orzechy, soczewica.
Dieta fleksitariańska jest świetnym rozwiązaniem i urozmaiceniem klasycznego wegetarianizmu, a dobrze zbilansowana niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Więcej o diecie fleksitariańskiej przeczytasz na blogu: kcalmar.com
/Artykuł sponsorowany/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS