Polska flaga państwowa została ustanowiona przeszło 100 lat temu i chociaż jej odcienie się zmieniały, to od początku były na niej barwy biała i czerwona. Symbole narodowe bywają jednak często obiektem interpretacji artystów, którzy definiują je na nowo. Tym sposobem powstała praca “Flaga dla III RP” autorstwa Grzegorza Klamana.
Artysta zaproponował własną flagę. “Czarna strona istnieje także w naszym kraju”
Polskie barwy narodowe są nam dobrze znane od najmłodszych lat – biel symbolizuje orła znajdującego się na godle, a także czystość i niewinność, natomiast czerwień – pole tarczy herbowej lub krew, odwagę i cierpienie. Artysta Grzegorz Klaman w 2002 roku w swojej pracy “Flaga dla III RP” zaproponował do oficjalnych kolorów dodanie czerni.
Ciemna – czarna strona, druga strona bieli, istnieje także w naszym kraju, w historii dotyczy naszej tożsamości i naszych wad, lecz do tej pory nie została usymbolizowana.
– opisuje swoją pracę Klaman, cytowany przez kwartalnik “Artpunkt” wydawany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu.
Celem artysty było zwrócenie uwagi na patetyczną bezrefleksyjność i jednostronność w oficjalnym dyskursie o ojczyźnie, przede wszystkim podczas obchodów rocznic. Chociaż flaga nie neguje pojęcia narodu, a raczej ma otwierać na rzeczywistość bardziej złożoną niż dwa kolory, to według niektórych opinii jest ona profanacją symboli narodowych, co poskutkowało usunięciem flagi z ekspozycji.
Tęczowa flaga państwowa? Tak mógł wyglądać symbol Armenii
Dzisiaj tęczowa flaga kojarzona jest ze społecznością LGBTQ+, jednak przed 1978 rokiem było inaczej. Obecna flaga Armenii obowiązuje od 1918 roku i składa się z trzech pasów w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym.
Rok później artysta Martiros Saryan wysłał list do premiera Aleksandra Hatisiana własne propozycje akwarelowych rysunków flag, w których do trzech podstawowych barw dodał pasy w kolorach pomarańczowym, zielonym i fioletowym. Jak tłumaczył, Ormianie, jako naród wschodni, mają wiele kolorów, zatem ich flaga powinna ukazywać cudowną i wiecznie piękną tęczę.
Flaga Armenii zaproponowana przez Martirosa Saryana fot. Wikimedia Commons/ RaffiKojian/ CC BY-SA 4.0
Byłe kolonie w poszukiwaniu nowej flagi. Fidżi proponuje żółwia, Australia – kangura
Chociaż wydawać by się mogło, że czasy kolonializmu są już przeszłością, to mieszkańcy postkolonialnych państw wciąż odczuwają jego skutki w życiu codziennym, a także widoczne są na symbolach państwowych. Przykładem jest Fidżi, które, chociaż uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1970 roku, to w dalszym ciągu ma flagę brytyjską w rogu własnej flagi.
W 2013 pojawił się pomysł ustanowienia nowej flagi państwowej, który został niestety porzucony trzy lata później. W konkursie pojawiło się jednak wiele ciekawych pomysłów, między innymi umieszczenie na niej żółwia lub tradycyjnego fidżyjskiego canoe.
Jedna z propozycji nowej flagi Fidżi fot. Wikimedia Commons/ Thommy/ CC0
Australia, gdzie wciąż głową państwa jest monarcha brytyjski, jest kolejnym krajem, gdzie pojawiają się pomysły ustanowienia nowej flagi. Jedną z propozycji jest umieszczenie na niej kangura – gatunku występującego naturalnie tylko w tej części świata.
Jedna z propozycji nowej flagi Australii z 1992 roku autorstwa Johna Bartholomewa fot. Wikimedia Commons/ CC0
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS