A A+ A++

Naukowcy stworzyli właśnie najlżejszą jak dotąd wersję atomu uranu, ma tylko 122 neutrony w porównaniu z 146 neutronami, jakie znaleźć można w ponad 99% naturalnie występującego na świecie uranu, który znany jest jako uran-238. Izotopy pierwiastków zawsze posiadają taką samą liczbę protonów, w przypadku uranu znajdziemy ich 92, ale liczba neutronów jest zmienna. Izotopy są nazywane z uwzględnieniem najmniejszej liczby protonów i neutronów, które zawiera ich jądro, więc w przypadku nowego izotopu mamy do czynienia z 214 cząsteczkami, czyli jest to uran-214.

Zhiyuan Zhang z Chinese Academy of Sciences i jego zespół wyprodukowali nowy izotop w bardzo czasochłonnym procesie uwzględniającym bombardowanie próbek wolframu wiązkami wapnia i argonu aż do momentu połączenia atomów. Następnie wyodrębnili z próbki atomy uranu-214 wykorzystując do tego celu magnetyczne urządzenie zwane separatorem: – Produkcja tych atomów jest bardzo trudna, ponieważ nie każda kolizja może wytworzyć to, co chcemy osiągnąć. Około 10^18 cząstek stworzyło wiązkę do bombardowania celu, ale tylko dwa jądra uranu-214 zostały pomyślnie wyprodukowane i rozdzielone – tłumaczą. 

Naukowcy obserwowali rozpad tych jąder i ustalili, że czas połowicznego rozpadu wynosi w przybliżeniu 0,52 ms, a w czasie rozpadu alfa traci dwa neutrony i protony. Dla porównania przeprowadzili podobne testy z wykorzystaniem wcześniej odkrytych izotopów, tj. uranu-216 i uranu-218, gdzie wynik ten wynosił odpowiednio 2,25 ms i 0,65 ms. I choć dane te nie mówią kompletnie nic laikowi, to okazuje się, że mogą przy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Wybitni śpiewacy zapraszają na koncerty
Następny artykułPremier Mateusz Morawiecki podczas TOGETAIR 2021