Szpital rozwija współpracę z AWF-em w Katowicach
To kolejny krok we współpracy z AWF-em – mówi dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku Joachim Foltys. – Pierwszym krokiem, ponad rok temu, było wspólne ustalenie programu dla studentów, którzy studiują fizjoterapię na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Dzięki nawiązanej 28 kwietnia 2021 roku współpracy szpitala i uczelni studenci AWF część ćwiczeń i zajęć odbywają już w placówce przy Gliwickiej – realizują tam zajęcia kliniczne z zakresu fizjoterapii w geriatrii i fizjoterapii w psychiatrii.
Zobacz także
W ramach tej kooperacji możliwa jest też realizacja różnych przedsięwzięć naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych w zakresie rehabilitacji psychiatrycznej.
W tej chwili zrobiliśmy kolejny krok – powołaliśmy klinikę i katedrę fizjoterapii o orientacji psychiatrycznej – opisuje dyrektor Foltys. – Zdefiniowaliśmy już też pierwszy projekt naukowo-badawczy, który na tym etapie zaopiniowała już komisja bioetyczna.
Wszystko to odbywa się w ramach umowy, którą Szpital przy Gliwickiej i rybnicki AWF podpisały w środę, 31 sierpnia. Ma ona pogłębić współpracę tych dwóch podmiotów.
Na Gliwickiej powstał Oddział Kliniczny Fizjoterapii
Na mocy dokumentu, który sygnowali Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. dr hab. Grzegorz Juras i Dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku prof. nadz. dr hab. inż. Joachim Foltys, w Rybniku powołany został Oddział Kliniczny Fizjoterapii dla osób nerwowo i psychicznie chorych.
W ramach funkcjonowania tego nowego oddziału w szpitalu rozwijać się będzie współpraca między placówką a uczelnią – mówi dyrektor Foltys o projekcie, który dotyczyć ma „szeroko rozumianego ruchu”.
Ruch ten, jak się okazuje, jest również rozumiany w kontekście wykorzystania środowiska wirtualnego – w zajęciach ruchowych prowadzonych w rybnickim szpitalu wykorzystywana jest bowiem również przestrzeń wirtualna.
Beneficjentami projektu są przede wszystkim pacjenci placówki
Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, bo studenci i wykładowcy AWF-u podsuną nam spersonalizowane programy i procedury wdrażania coraz szerszego zakresu ergoterapii czy szeroko rozumianych zajęć ruchowych – zapewnia szef szpitala przy Gliwickiej.
Obok pacjentów, beneficjentami projektu mają być także pracownicy wszystkich obszarów działalności szpitala – lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi.
Będziemy dzięki projektowi urozmaicać różne programy, które prowadzimy z zastosowaniem ruchu. Co więcej będziemy mogli je dostosowywać do podopiecznego w zależności od choroby pacjenta i od poziomu możliwości fizycznych. Myślę, że jest wiele obszarów, które w szpitalu będą wspomagać studenci i wykładowcy z Akademii Wychowania Fizycznego – zapewnia dyrektor Joachim Foltys.
W szpitalu studenci poprowadzą zajęcia z fizjoterapii
Studenci będą pojawiać się na terenie szpitala, by zajmować pacjentami w ramach dydaktyki. To główne założenie nawiązanej współpracy – umożliwienie im praktycznej nauki zawodu, kontaktu z pacjentem i jego otoczeniem.
Od roku prowadzimy wykłady i ćwiczenia na wszystkich oddziałach, więc studenci mają pełen ich przegląd – od zakładu opiekuńczo-leczniczego, przez oddziały ogólnopsychiatryczne i rehabilitację psychiatryczną po oddziały dzienne i centrum zdrowia psychicznego – opisuje dyrektor placówki.
Podczas zajęć teoretycznych studenci poznają zagadnienia z zakresu psychiatrii i geriatrii, a w części praktycznej pracują indywidualnie z pacjentami przebywającymi w oddziałach. Co więcej w ramach tych spotkań uczą się pracy grupowej, prowadząc fizjoterapię z zastosowaniem wirtualnej rzeczywistości i wykorzystaniem szpitalnej sali treningowej.
Jako szpital liczymy na to, że uda nam się wypracować nawyki ruchowe dla pacjentów, którzy przychodzą na terapię dzienną, by później, będąc już w swoim środowisku, kontynuowali pewne ruchowe czy sportowe projekty – dodaje Joachim Foltys.
Studenci zyskają cenne w pracy zawodowej doświadczenie
Zróżnicowanie zaburzeń pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalu przy ul. Gliwickiej w Rybniku ma zdaniem dyrektora duże znaczenie dla doświadczenia studentów w pracy zawodowej.
Dla studentów projekt ten to możliwość obcowania z pacjentami. Mamy ich tutaj sporo, o różnych zaburzeniach, więc to spektrum możliwości, z którym student w naszym szpitalu się spotyka, jest bardzo szerokie. To dodatkowy atut absolwenta na rynku pracy – stwierdza.
Tryb nauczania w duchu „studiowania dualnego” – z jednej strony teoretyczne wykłady, ćwiczenia,a z drugiej – obcowanie z pacjentem, jest przez studentów fizjoterapii na katowickim AWF-ie pozytywnie odbierany.
Pytaliśmy studentów w postaci ankiety o ocenę tego sposobu edukowania i odzew był bardzo pozytywny – zapewnia dyrektor szpitala w Rybniku.
___
Powstały zgodnie z sygnowanym w minioną środę dokumentem Oddział Kliniczny Fizjoterapii pozwoli placówce rozwijać się także w kontekście badawczym.
Uroczyste podpisanie umowy o współpracy szpitala i uczelni odbyło się w Klubie Pacjenta na terenie szpitala. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i przedstawiciele władz miasta Rybnika.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS