A A+ A++

Podstawą opodatkowania projektów termomodernizacyjnych w domach mieszkańców są również dotacje ze środków unijnych.

Skarbówka w sposób niekorzystny dla samorządów rozlicza VAT od projektów realizowanych w domach mieszkańców. Uznaje, że VAT trzeba płacić także od dotacji.


Takie stanowisko zajęła w sprawie gminy, która realizuje inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii. Polegają one na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz kotłów na biomasę w budynkach mieszkańców. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków UE. Umowy z mieszkańcami przewidują, że po zakończeniu prac montażowych instalacje pozostaną własnością gminy. Mieszkańcy zaś zobowiązują się do zapłaty wynagrodzenia za wykonaną przez gminę usługę modernizacji termoenergetycznej lub elektroenergetycznej, polegającą na udostępnieniu mieszkańcowi instalacji.

Czytaj też: VAT przy projektach fotowoltaicznych – kto jest inwestorem: gmina czy mieszkańcy

Zdaniem gminy podstawę opodatkowania VAT stanowi wyłącznie otrzymywane od mieszkańców wynagrodzenie przewidziane w umowach, pomniejszone o wskazaną w nich kwotę podatku należnego. Gmina uzasadniała, że dotacja ze środków UE nie powinna być wliczana do podstawy opodatkowania świadczonych przez nią usług modernizacji termoenergetycznej i elektroenergetycznej. Nie ma bezwzględnego i bezpośredniego związku z ceną usługi. Na poparcie tej tezy przytoczyła orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz interpretacje podatkowe z lat 2012–2015 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął jednak inne stanowisko w tej sprawie. Jego zdaniem środ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrugie podejście do Młynówki
Następny artykułDają na zabytki