A A+ A++

Oceniając, kiedy w przypadku robót budowlano-montażowych powstał obowiązek podatkowych należy brać pod uwagę m.in. to, w jaki sposób formalność odbioru została uzgodniona przez strony w umowie oraz czy postanowienia te odzwierciedlają rzeczywistość gospodarczą i handlową w danej dziedzinie.

Spór w sprawie dotyczył momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wykonaniem usług budowlanych lub budowlano-montażowych w świetle art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a w związku z art. 19a ust. 7 ustawy o VAT? Spółka uważała, że „wykonanie usługi” w rozumieniu tych przepisów oznacza wykonanie ich w kontekście nadanym przez strony umowy. A to pozwala na ustalenie najpóźniejszego momentu wystawienia faktury i momentu powstania obowiązku podatkowego.

Fiskus uznał to stanowisko za błędne. Wskazał, że momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez spółkę wykonanych częściowo usług budowlanych i budowlano-montażowych jest chwila wystawienia dla zamawiającego faktur dokumentujących częściowe wykonanie robót. O częściowym wykonaniu decyduje zaś faktyczne wykonanie tej części prac, dla których określono zapłatę. Faktura dokumentująca tę część powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od wykonania tych usług.

Czy…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBabaryce nie pozwolono odzywać się do sądu. Adwokat zaskoczony
Następny artykułPolski rząd zaskarżył do TSUE mechanizm praworządności. Marek Balt: To próba obrony przed negatywną oceną własnej polityki