Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy wspomagają się pożyczkami od rodziny czy znajomych. Skarbówka potwierdza, że taka pożyczka nie jest nieodpłatnym świadczeniem, więc nie ma też obowiązku zapłaty od niej PIT.
Z najnowszej interpretacji (nr 0114-KDIP3-1.4011.722. 2022.1.KF) wynika również, że nie ma ograniczeń kwotowych. Potwierdzenie tego otrzymali małżonkowie, którzy zawarli długoterminową umowę pożyczki na kwotę 300 tys. zł z osobą niespokrewnioną. Przeznaczą te pieniądze na cele mieszkaniowe. Żadna ze stron nie prowadzi działalności gospodarczej. Spłata pożyczki nastąpi w 200 ratach, do 2039 r.
Pożyczka jest nieoprocentowana. Została udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie kapitału.
W umowie nie ma postanowień zobowiązujących pożyczkobiorców do spłaty z odsetkami.
Umowa została zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego i został opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Pożyczkobiorcy mieli jednak wątpliwości, czy nie jest to dla nich nieodpłatne świadczenie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że jeśli strony umowy ustaliły, że pożyczka została udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, to ma charakter nieodpłatny.
„Skoro tak, to nieoprocentowana pożyczka, którą wnioskodawca zaciągnął u osoby niespokrewnionej, nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych” – stwierdził dyrektor KIS.
Inaczej będzie, gdy podatnik pożycza pieniądze od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która udziela pożyczek w sposób regularny, m.in. na rzecz podmiotów gospodarczych. Fiskus uznał w interpretacji nr 0115-KDIT1.4011.243.2022. 1.MT, że otrzymanie nieoprocentowanej kwoty oznacza dla pożyczkobiorcy powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W warunkach rynkowych wiąże … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS