A A+ A++

Pisma są wysyłane na podstawie art. 82 par. 1 ordynacji podatkowej. Przepis ten zobowiązuje m.in. osoby prawne oraz fizyczne prowadzące działalność gospodarczą do przekazywania informacji na pisemne żądanie fiskusowi. Organ podatkowy może pytać o dane związane ze zdarzeniami wynikającymi m.in. ze stosunków cywilnoprawnych, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę.

Z rozsyłanych pism wynika, że serwisanci mają podać: numer identyfikacyjny kontrahenta, który nie zgłosił w 2019 r. kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego, jego nazwę, imię i nazwisko oraz termin, w którym podmiot, powinien był dopełnić obowiązku. Listę takich kontrahentów należy dostarczyć w ciągu 14 dni.

zobacz także:

Serwisanci, którzy nie prześlą takiej informacji w terminie, muszą się liczyć z tym, że fiskus nałoży na nich grzywnę do 120 stawek dziennych (art. 80 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Doradcy podatkowi mają wątpliwości, czy na podstawie samego tylko art. 82 par. 1 ordynacji urzędy skarbowe mogą pytać o to, kto nie zgłosił kasy do przeglądu technicznego (patrz komentarze ekspertów).

Przypomnijmy, że od maja 2019 r. została wprowadzona dodatkowa kara w wysokości 300 zł za brak terminowego przeglądu kasy (Dz.U. z 2019 r. poz. 675). Nie jest to jedyna konsekwencja braku przeglądu technicznego. Podatnik traci też ulgę, czyli odliczenie, którego dokonał przy zakupie kasy (tj. 90 proc. ceny nie więcej niż 700 zł). Oznacza to, że może stracić aż tysiąc złotych na jednej kasie rejestrującej.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że wywiązywanie się przez przedsiębiorców z obowiązkowego przeglądu będzie sprawdzać nie tylko w książce kasy, ale też w Centralnym Repozytorium Kas, gdzie są gromadzone informacje o działających już kasach online (fiskus ściąga te informacje z pamięci takiej kasy).

Natomiast w uzasadnieniu tego projektu resort nie wspominał o tym, że informacje będzie zbierał także bezpośrednio od serwisantów.

Co do zasady badania technicznego dokonuje się nie rzadziej niż co dwa lata, a termin pierwszego obowiązkowego przeglądu jest liczony od dnia fiskalizacji. Wynika to z par. 54 par. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2019 r. poz. 816). Niektóre bra … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdra wypożyczyła zawodnika GKS-u Jastrzębie
Następny artykułRozstrzygnięcie otwartych konkursów ofert – kultura