A A+ A++

Blisko 70 procent badanych przedsiębiorców bierze pod uwagę redukcję etatów w ciągu najbliższych trzech miesięcy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Część urzędów pracy z całej Polski już otrzymała pierwsze sygnały z firm o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Zdaniem urzędników kolejnych, “poważniejszych” można spodziewać się w najbliższych tygodniach i miesiącach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Badanie przedsiębiorców

Z badania przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie wynika, że najwięcej, bo 39 procent zachodniopomorskich przedsiębiorców w najbliższych trzech miesiącach spodziewa się realizacji scenariusza “umiarkowanie pesymistycznego”.

Zgodnie z nim firmy zanotują wyraźny spadek popytu na swoje usługi/produkty, mogą pojawić się odczuwalne problemy w funkcjonowaniu firmy lecz nie zagrażające jej przetrwaniu. Zgodnie z tym scenariuszem, “raczej dojdzie do redukcji etatów”.

Jeszcze gorszej sytuacji spodziewa się 29 procent badanych. Ich zdaniem w ciągu najbliższych trzech miesięcy “odczujemy bardzo duży spadek popytu na produkty/usługi, mogą pojawić się problemy zagrażające przetrwaniu firmy”. Ponadto “nieuniknione będą liczne w skali firmy zwolnienia pracowników”. Łącznie zatem 68 procent badanych przedsiębiorców zakłada redukcję zatrudnienia.

Z drugiej strony, blisko jedna czwarta, bo 24 procent badanych, spodziewa się niewielkiego spadku popytu. Zdaniem tych przedsiębiorców nie pojawią się poważniejsze problemy w funkcjonowaniu firmy i “raczej nie będzie potrzeby redukcji etatów”. Blisko co dziesiąty (8 procent) zachodniopomorski przedsiębiorca jest przekonanym że “nie dojdzie do redukcji etatów”.

W badaniu przeprowadzonym w dniach 1-7 kwietnia br. wzięło udział 168 zachodniopomorskich przedsiębiorców.


– Jeszcze nie zauważamy jakiegoś wzrostu i oficjalnie zgłoszonego zamiaru dokonywania zwolnień grupowych przez przedsiębiorców. W marcu były to cztery firmy, które sygnalizują plany dotyczące zwolnień grupowych u siebie w przedsiębiorstwach – powiedział w rozmowie z TVN24 Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie.

– Te zwolnienia miałyby być dokonywane na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy, czyli w kwietniu, maju i czerwcu. Mają dotyczyć 290 osób, ale to tak naprawdę pierwsze tygodnie obowiązywania tych obostrzeń i wydaje się, że tak naprawdę, poważniejszych sygnałów spodziewamy się dopiero w kwietniu – zaznaczył.

Wzrost bezrobotnych

Wzrost osób rejestrujących się w urzędach pracy już teraz jest widoczny między innymi w Kołobrzegu.

– Obserwujemy znaczy wzrost osób rejestrujących się z tytułu utraty pracy w miesiącu marcu i są to osoby, które u nas bardzo długo nie figurowały w ewidencji bądź po prostu w ogóle nigdy nie były zarejestrowane. Na koniec lutego mieliśmy zarejestrowane 463 osoby, to już na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych około 550 osób, więc widoczny jest wzrost rejestracji – powiedziała w środę w rozmowie z TVN24 Ewelina Karewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kołobrzegu.

Jak dodała, “cały czas napływają pytania i codziennie dostajemy telefony od osób, które chcą się dowiedzieć w jaki sposób mogą się zarejestrować”.

Coraz większa liczba bezrobotnych, to jednak nie tylko problem województwa zachodniopomorskiego. Z przekazanych nam danych wynika, że od 1 kwietnia do 7 kwietnia w urzędach pracy w całym województwie śląskim pracodawcy zgłosili do zwolnień grupowych 1171 pracowników. Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Arkadiusz Kaczor zwrócił jednak uwagę, że zgłoszenie nie jest równoznaczne ze zwolnieniem. Pracodawcy zgłaszają w tym przypadku czasami bardzo odległe daty zwolnień, jak na przykład do końca 2020 roku.

Jednocześnie w marcu w województwie śląskim odnotowano spadek liczby ofert pracy o 4,5 tysiąca w stosunku do lutego.

Z kolei z danych WUP w Krakowie wynika, że w województwie małopolskim w pierwszym tygodniu kwietnia sygnały o planowanym zgłoszeniu grupowych zwolnień przekazało sześć firm, zatrudniających łącznie około 530 osób.

Z kolei w marcu pracodawcy z Dolnego Śląska zgłosili zamiar zwolnień grupowych w sumie 865 osób, a w pierwszym tygodniu kwietnia – 207. Rzecznik Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu Stefan Augustyn w rozmowie z PAP podał, że zwolnienia grupowe dotyczą branż: produkcyjnej, rozrywkowej, bankowości, telekomunikacji i usług.

W województwie łódzkim na ten moment nie ma gwałtownego wzrostu rejestracji bezrobotnych. Dyrektorzy urzędów w Bełchatowie, Skierniewicach, Sieradzu i rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi spodziewają się fali bezrobotnych w maju.

Jak przekazał Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy WUP, Wojewódzki Urząd Pracy nie podejmuje się na ten moment szacowania jaka będzie skala bezrobocia i sytuacja z powodu koronawirusa. Podał jednak bardzo dokładne statystyki z 7.04.2020:

Od 1 kwietnia do 7 kwietnia – w urzędach pracy w całym województwie zarejestrowało się 1869 osób

od 1 marca do 7 kwietnia – w urzędach pracy w całym województwie pracodawcy zgłosili do zwolnień grupowych 1171 pracowników (rzecznik podkreśla, że zgłoszenie nie jest równoznaczne ze zwolnieniem! Pracodawcy zgłaszają w tym przypadku czasami bardzo odległe daty zwolnień jak np. do 31.12.2020 lub 30.06.2020 – pracodawcy sygnalizują o ewentualnych zwolnieniach  bo mają taki obowiązek). ​Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż w zeszłym roku takie okresy też się zdarzały. Natomiast w styczniu i lutym takich zgłoszeń WUP odnotował kolejno: 106 oraz 378.

Z danych WUP wynika, że urzędy pracy odnotowują bardzo duże zainteresowanie pracodawców, którzy pytają i korzystają z pomocy wynikającej z przepisów tarczy antykryzysowej.

Jednocześnie w marcu w województwie odnotowano spadek ilości ofert pracy o 4,5 tys. w stosunku do lutego 2020.

Kaczor wskazał, że o realnej skali i sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa będziemy mogli mówić na przełomie kwietnia i maja. Oczywiście wiele branż takich jak turystyka i usługi, cierpią z powodu pandemii, ale jednocześnie wiele innych dalej narzeka na brak chętnych do pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStopy procentowe w dół. Druga taka zmiana w ciągu miesiąca
Następny artykułPomorskie. 171 osób zakażonych koronawirusem