A A+ A++

Podmioty gospodarcze będą musiały stosować zasady dostępności w swoich produktach i usługach, tak by mogła z ich korzystać jak największa liczba osób, w szczególności osoby z niepełnosprawnościami – zakłada przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy.

Firmy będą musiały stosować zasadę dostępności. Rząd podjął decyzję
/ Pixabay

Chodzi o projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze. “Projekt będzie służył zapewnieniu większego dostępu do najpowszechniejszych produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami. Polskie prawo zostanie w tym zakresie dostosowane do przepisów Unii Europejskiej w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. Europejski Akt o Dostępności)” – wskazała kancelaria premiera w komunikacie.

Jak wyjaśniono, nowe przepisy mają zapewnić podmioty gospodarcze stosowania zasad dostępności w oferowanych przez nie produktach i usługach, w oparciu o wspólne dla państw UE wymagania. “Chodzi o takie projektowanie produktów i usług, aby jak największa liczba osób mogła z nich samodzielnie korzystać. Dotyczy to przede wszystkim osób z niepełnosprawnościami, ale również wszystkich innych osób, które doświadczają trudności w codziennym funkcjonowaniu, związanych np. z wiekiem, chorobami lub utratą sprawności” – wytłumaczono.

Wymagania ws. dostępności dotyczyć będą w przypadku produktów: komputerów, telefonów komórkowych, czytników książek elektronicznych, terminali płatniczych w sklepach, bankomatów, automatów biletowych oraz urządzeń do odprawy samoobsługowej.

Z kolei odnośnie usług będą to: usługi telekomunikacyjne, usługi cyfrowe w transporcie pasażerskim (autobusowym, autokarowym, lotniczym, wodnym oraz kolejowym, jeśli chodzi o m.in. strony internetowe i aplikacje mobilne oraz bilety elektroniczne), dostęp do audiowizualnych usług medialnych, bankowość detaliczna czy handel elektroniczny.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

W wykazie prac legislacyjnych rządu wskazywano ponadto, że projektowana ustawa określa również okoliczności w jakich przedsiębiorcy nie będą zobowiązani do spełnienia wymagań dostępności w przypadku produktów i usług. “Wymogi dostępności określone w projekcie ustawy mają zastosowanie wyłącznie w zakresie, w jakim zapewnienie z nimi zgodności: nie wymaga wprowadzenia zasadniczej zmiany podstawowych właściwości produktu albo usługi, lub nie stanowi dla podmiotu gospodarczego nieproporcjonalnego obciążenia” – wyjaśniono.

Zgodnie z projektowanymi rozwiązaniami konsument będzie mógł też złożyć skargę do przedsiębiorcy na to, że dany produkt bądź usługa nie spełnia wymagań dostępności. Każdy będzie mógł też złożyć taką skargę do Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). System nadzoru rynku dostępności produktów i usług będą tworzyć oprócz PFRON m.in. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, minister właściwy do spraw informatyzacji, Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Nowe przepisy mają wejść w życie 28 czerwca 2025 roku. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ wkr/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeekend bez tramwajów na al. Pokoju [INFORMATOR]
Następny artykułNowy szpital rośnie w oczach