Należące do dziennikarki nośniki danych, przejęte przez policję w trakcie rewizji w jej domu, dokonanej po wycieku do mediów tajnych dokumentów wywiadu wojskowego, nie mogą być badane w śledztwie – orzekł w piątek fiński Sąd Najwyższy.
Fiński Sąd Najwyższy (KKO) uznał, że przejęte przez policję w trakcie przeszukania mieszkania nośniki danych nie mogą być wykorzystane w dochodzeniu, ponieważ mogłoby to prowadzić do “ujawnienia dziennikarskich źródeł informacji”.
KKO w swoim orzeczeniu powołał się na przepisy konstytucyjne oraz międzynarodowe umowy o ochronie praw człowieka, gwarantujące wolność słowa, z czym wiąże się także ochrona źródeł informacji.
Wcześniej sądy – rejonowy oraz apelacyjny w Helsinkach – uznały, że śledczy mają prawo korzystać z zarekwirowanych dziennikarzowi materiałów, ponieważ czynności te nie zagrażają ochronie źródła.
KKO utrzymał w mocy poprzednie rozstrzygnięcia sądów niższych instancji, że rewizja mieszkania została przeprowadzona zgodnie z prawem. Zwrócił przy tym uwagę, że żądanie dziennikarki zwrotu przejętych materiałów (m.in. nośników danych) nie może zostać spełnione w trosce o to, by zapobiec nowym przestępstwom i ujawnieniu innych informacji objętych klauzulą tajności.
Sprawa, która trafiła do Sądu Najwyższego Finlandii, związana była z artykułem prasowym opublikowanym w największych fińskim dzienniku “Helsingin Sanomat” w grudniu 2017 r., w którym opisano działania centrum wywiadowczego fińskich sił zbrojnych, a także miejsce, gdzie ono funkcjonuje. Część opublikowanych informacji opierała się na tajnych dokumentach służb.
Publikacja wywołała wtedy reakcję najwyższych władz (z prezydentem Saulim Niinisto na czele) w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa wskutek wycieku tajnych informacji, zagrażających bezpieczeństwu państwa i wpływem tego zdarzenia na stosunki z innymi krajami. Po publikacji policja przeszukała mieszkanie jednego z dwóch autorów tekstu.
Według fińskiej prasy, przeszukania mieszkań dziennikarzy należą do wyjątkowych przypadków w kraju. Po tym zdarzeniu, Finlandia (będąca w ostatnich latach w czołówce państw zapewniających wolność prasy), spadła w 2018 r. w międzynarodowym rankingu z trzeciej na czwartą pozycję.
Zdaniem obrońcy dziennikarki, cytowanego przez “HS”, Sąd Najwyższy poważnie potraktował przysługujące dziennikarzowi bezwzględne prawo ochrony źródeł informacji. “To rozstrzygnięcie jest znaczące dla zapewnienia integralności pracy dziennikarza i redakcji. Tylko całkowita ochrona źródeł umożliwia informowanie o sprawach społecznie ważnych” – ocenił jeden z pełnomocników Kai Kotiranta.
Z kolei według prowadzących śledztwo, z decyzji KKO, odmawiającej zwrotu zarekwirowanych nośników danych dziennikarce przy jednoczesnym zakazie ich wykorzystania w śledztwie, można wstępnie wnioskować, że ulegną one zn … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS