Fińska firma rozpoczyna projekt ciepłowniczy oparty na SMR
26.02.2020r. 10:04
“Harmonogram jest trudny, a tanich alternatyw jest niewiele”, powiedział Ville Tulkki, lider zespołu badawczego w VTT. “Aby osiągnąć ten cel, konieczne są nowe innowacje i wprowadzenie nowych technologii. Jądrowe systemy ciepłownicze mogłyby zapewnić znaczne ograniczenie emisji”.
VTT – który ma około 200 naukowców pracujących w obszarze energii jądrowej i pokrewnych aplikacji – stwierdza, że będzie polegało na wewnętrznych
narzędziach obliczeniowych i wykorzysta swoje multidyscyplinarne kompetencje do opracowania SMR. “Na przykład do modelowania rdzenia reaktora jesteśmy w stanie zastosować wysokiej jakości metody symulacji numerycznych, które stały się wykonalne dzięki postępom w dziedzinie wysokowydajnych obliczeń równoległych” – powiedział profesor Jaakko Leppänen, odpowiedzialny w VTT za bezpieczeństwo jądrowe.
Ecomodernist Society and Energy for Humanity opublikowało we wrześniu 2017 r. raport, w którym oceniono całkowitą dekarbonizację sektora
energetycznego obszaru metropolitalnego Helsinek poprzez zastosowanie zaawansowanych reaktorów jądrowych.
Model zastosowany w studium przypadku dla Helsinek przewiduje roczne zużycie energii w ciepłownictwie wynoszące 8 TWh, 12 TWh energii elektrycznej i 4 TWh wodoru do produkcji paliwa dla celów transportowych. Chociaż kilka zaawansowanych SMR, które mogłyby spełniać specyfikacje znajduje się obecnie w fazie rozwoju i wejdą na rynek do 2030 r. to do badania wybrano dwa modele: reaktor ze złożem usypanym HTR-PM, który jest obecnie budowany w Chinach, oraz zintegrowany reaktor na stopionych solach firmy Terrestrial Energy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS