Finlandia podejmie decyzję o swoim członkostwie w NATO w ciągu kilku tygodni, powiedziała dziś premier Sanna Marin na konferencji prasowej w Sztokholmie. Rząd szwedzki również przygotowuje się do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Sanna Marin zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu.
– Nie ma innej gwarancji niż artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o zobowiązaniu sojuszników do kolektywnej obrony – podkreśliła Marin na wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.
NATO zapowiada fundamentalną zmianę strategii
2022.04.10 11:29
Powiedziała, że „chciałaby, aby Finlandia i Szwecja podjęły podobną decyzję w sprawie NATO w tym samym czasie”. Jednocześnie Marin wyraziła zrozumienie dla faktu, że każdy kraj powinien sam podjąć decyzję w sprawie Sojuszu niezależnie.
– Jest to ważne dla całego regionu – podkreśliła fińska premier.
Szwedzka premier podkreśliła, że stanowisko jej kraju w sprawie członkostwa w Sojuszu wymaga „głębokiej analizy”.
– W związku z obecną sytuacją nie możemy jednak przeciągać tego procesu – stwierdziła Andersson.
Rząd szwedzki ma przygotować raport na temat możliwości przystąpienia do NATO. Powinien on być gotowy do 31 maja.
Zapytana przez dziennikarzy, dlaczego Finlandia tak szybko zmienia swoją politykę bezpieczeństwa, Marin odpowiedziała, że „Rosja jest naszym sąsiadem”.
– Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie. Musimy zadać sobie pytanie, jak możemy uniknąć podobnej sytuacji – stwierdziła.
Jako ryzyko związane z przystąpieniem do NATO Marin wymieniła zwiększone zagrożenie atakami cybernetycznymi i hybrydowymi ze strony Rosji.
W krajach skandynawskich rośnie poparcie dla członkostwa w NATO
2022.02.27 14:24
Szefowe rządów Finlandii i Szwecji zapewniły, że ich kraje będą koordynować politykę bezpieczeństwa. Marin i Andersson zapowiedziały dalszą pomoc finansową i materialną dla Ukrainy oraz wsparcie dla jej członkostwa w UE. Finlandia i Szwecja będą również popierać dalsze sankcje gospodarcze wobec Rosji.
Reżim Władimira Putina, poczynając od jego słynnego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na temat „końca jednobiegunowego świata pod przywództwem USA” w 2007 roku, prowadził retorykę oblężonej twierdzy, twierdząc, że „agresywne NATO” otoczyło Rosję i próbuje „wymazać ją z mapy geopolitycznej”. Podobny argument zastosowano wobec Ukrainy, która – zdaniem Kremla – miałaby rzekomo przystąpić do NATO, zwiększając tym samym zagrożenie dla Rosji.
Niemal pewne wejście krajów nordyckich do NATO oznaczałoby strategiczną porażkę Rosji. Słynna polityka „finlandyzacji”, innymi słowy neutralizacji polityki zagranicznej, przestałaby de facto istnieć, gdyby Finlandia wstąpiła do NATO, co oznaczałoby załamanie się całej północnej flanki rosyjskiej polityki bezpieczeństwa narodowego.
„Strategiczny błąd Putina”. Szwecja i Finlandia chcą dołączyć do NATO
2022.04.11 09:22
lp/ belsat.eu wg PAP, inf. wł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS