Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała akt oskarżenia przeciwko 23 osobom, w tym 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym. Oskarżeni są o rozboje, kradzieże i handel bronią.
Zakres prokuratorskich zarzutów
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 2 k.k., udział w 27 rozbojach, w tym w 12 przypadkach dokonanych z użyciem broni palnej lub innych niebezpiecznych przedmiotów w postaci m.in. żelaznych łomów, młotków, tłuczka do mięsa, kradzieży rozbójniczej oraz 75 kradzieżach z włamaniem dokonywanych w różnych konfiguracjach osobowych. Z uwagi na zachodzącą ścisłą łączność podmiotowo – przedmiotową, jednym aktem oskarżenia objęto także 12 pozostałych oskarżonych odpowiednio o udział w rozbojach i kradzieżach z włamaniem, o pomocnictwo i podżeganie do rozbojów i kradzieży z włamaniem oraz oskarżonych o handel bronią palną i amunicją, działających poza strukturami grupy. Pozostałe zarzuty aktu oskarżenia obejmują przemyt i uczestnictwo w obrocie środkami odurzającym.
Wobec 14 osób w toku śledztwa stosowano tymczasowe aresztowanie.
Dobrze zorganizowana grupa przestępcza
Działalność grupy rozpoczęła się od typowania miejsc i osób, u których planowano dokonanie rozboju albo kradzieży z włamaniem, a które odbywało się zazwyczaj według ustalonego klucza. Kierownictwo bądź sytuowani wyżej w hierarchii członkowie grupy pozyskiwali informacje o osobach zamożnych, prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej. Dokonywane przestępstwa poprzedzone były co do zasady kilkudniową obserwacją terenu i osób. Członkowie grupy każdorazowo byli zamaskowani, niejednokrotnie posługiwali się emblematami czy symbolami mającymi utożsamić ich działanie z czynnościami realizowanymi przez Policję. Wobec pokrzywdzonych stosowali przemoc, grozili bronią lub innymi niebezpiecznymi przedmiotami, obezwładniali ich, następnie żądali wydania kosztowności, w tym biżuterii, a przede wszystkim pieniędzy sugerując im, że pochodzą z nielegalnych źródeł a podjęte przez sprawców – domniemanych funkcjonariuszy – działania zmierzają do ich odzyskania.
Zobacz również:
Ukradli ponad 2 miliony złotych
Łączna suma skradzionych pieniędzy wyniosła prawie 2 miliony złotych. Natomiast łączna suma zrabowanego mienia, w tym biżuterii wyniosła ponad 763 tys. złotych.
Na poczet zabezpieczenia przyszłych kar o charakterze finansowym w toku śledztwa prokurator Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu dokonał obciążenia nieruchomości hipotekami w łącznej wysokości ponad 788 tys. złotych, zabezpieczył udziały
w spółkach o wartości 40 tys. złotych oraz mienie ruchome o wartości prawie 200 tys. złotych.
Sprawa rozboju z 2018 roku na terenie Podhala znajdzie swój wynik w Sądzie
Jeden z czynów objętych aktem oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu dotyczy rozboju z 2018 roku na terenie Podhala. W nocy 27 lipca 2018 roku grupa sześciu zamaskowanych mężczyzn przez otwarte okno balkonowe, wychodząc po drabinie, wdarła do miejsca zamieszkania właścicieli jednego z kantorów w Nowym Targu. Mężczyźni stosowali przemoc wobec pokrzywdzonych, grożąc przedmiotem przypominającym broń palną. Sprawcy skrępowali pokrzywdzonych przy użyciu taśmy klejącej oraz kajdanek, zmuszając pokrzywdzonego do wydania kluczy oraz kodów do alarmu do kantoru. Po splądrowaniu pomieszczeń mieszkalnych
i zabraniu oszczędności oraz biżuterii, kilku ze sprawców, samochodem pokrzywdzonego udało się do kantoru, gdzie używając kluczy i kodów zabranych z domu pokrzywdzonego wymienieni otworzyli drzwi wejściowe i unieruchomili alarm, po czym dokonali kradzieży pieniędzy w kwocie 90.000. Dzięki intensywnej pracy funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przy udziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu ustalono i zatrzymano sprawców tego przestępstwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS