A A+ A++

Szykujemy się do oficjalnego podsumowania tegorocznej akcji „Gdynia: ptasie miasto”. Na koniec kampanii, która rozpoczęła się wiosną od tradycyjnego konkursu na budki lęgowe i karmniki, zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni. Będzie można dowiedzieć się więcej o zabezpieczaniu szyb, które są śmiertelną pułapką dla skrzydlatych mieszkańców miasta. Specjalna wyklejka i budka z historią oznaczą muzealny budynek w nieprzypadkowym terminie: 1 października, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Ptaków.

Dobiega końca miejska kampania „Gdynia: ptasie miasto. Na przestrzeni 2023 roku, począwszy od wczesnej wiosny, miasto zmieniało się z myślą o ptasich mieszkańcach – ich warunkach bytowych, świadomości gdynian, dokarmianiu, obserwowaniu i bezpieczeństwie. O to, żeby ptaki znajdywały w Gdyni swoją bezpieczną przystań dbamy już od 25 lat – w tym roku świętowaliśmy jubileusz konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Teraz przyszła pora na ostatnie z tegorocznych działań, które pomogą skrzydlatym lokatorom.

Naklejki, które ratują ptasie życie

Już w najbliższą niedzielę, 1 października o godzinie 12:00 ptasia kampania znów zawita do Muzeum Miasta Gdyni – tak, jak wcześniej przy okazji rozstrzygnięcia wspomnianego konkursu na budki lęgowe i karmniki. Termin jest zupełnie nieprzypadkowy: zapraszamy gdynian w Międzynarodowy Dzień Ptaków.

Ptasie święto będzie okazją do zaprezentowania wielkiej wyklejki na szklanym fragmencie elewacji muzeum. To specjalne ostrzeżenie, które ma uchronić ptactwo przez kolizjami z szybą. Nowe naklejki będą okazją do bliższego przyjrzenia się temu, jak zabezpieczać takie przestrzenie w mieście z myślą o skrzydlatych gościach.

– Mówimy o zabezpieczaniu dużych szyb, dużych powierzchni szklanych, które często są dla ptaków miejscami, w których tracą życie. Pokażemy podczas tego spotkania, jak zrobiło to muzeum, jak zapobiega się takim kolizjom, jak można to robić i jak można przenieść to na własny budynek, o ile taki problem funkcjonuje. Oczywiście wyjaśnimy także, dlaczego spotykane do tej pory sposoby mogą okazać się nieskuteczne – zapowiada odpowiedzialna za kampanię Dorota Marszałek-Jalowska, zastępczyni naczelnika w gdyńskim Wydziale Środowiska.

Warto zaznaczyć, że choć wyklejanie szyb ostrzegawczymi znakami jest dosyć popularne, to na ogół… nieskuteczne. Organizatorzy kampanii sięgnęli po wskazówki ornitologów, aby stworzyć ich nowy, bardziej trafny wzór – i zaangażować kolejnych mieszkańców Gdyni w poprawianie warunków dla ptaków także z własnej inicjatywy.

Widoczne na zdjęciu przeszklenia w Muzeum Miasta Gdyni zyskają wyklejki chroniące ptaki – na zdjęciu konferencja związana z kampanią z kwietnia 2023 roku, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Wyklejka jest o tyle symboliczna, że sama w sobie stała się społeczną akcją. Jej wykonanie było możliwe dzięki mieszkańcom Gdyni, którzy wcześniej zakupili w Muzeum Miasta Gdyni wydaną w tym roku książkę pod tym samym tytułem „Gdynia: ptasie miasto. Jej autor, Jakub Typiak – ornitolog z wykształcenia, zawodu i pasji – wspomagany wyjątkowymi ilustracjami Zofii Różyckiej przybliża w niej gatunki ptaków, które możemy spotkać w Gdyni wraz z konkretnymi wskazówkami, gdzie i kiedy możemy je zaobserwować. Dochód ze sprzedaży książki pozwolił na pokrycie kosztów wyklejki na szybach muzeum, a jej autora także będzie można spotkać (i zapytać o wszystko, co związane z ptasim życiem) w niedzielę.

Pokoleniowa budka – symbol kampanii

To nie koniec działań. Na jednym z drzew w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Miasta Gdyni zawiśnie też prawdziwy symbol ptasiej akcji – wielopokoleniowa budka dla ptaków, która znalazła się w tegorocznym konkursie „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Młody gdynianin, Szymon ze Szkoły Podstawowej nr 40 otrzymał za nią nagrodę specjalną – to konstrukcja, którą stworzył jeszcze jego dziadek, a odrestaurowana, po latach obecności na rodzinnej posesji, jeszcze z powodzeniem będzie mogła służyć kolejnym ptasim lokatorom.

Szymon Usydus odbierający nagrodę specjalną za szpaczą budkę od wiceprezydenta Gdyni Michała Gucia oraz ilustratorki Zofii Różyckiej w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch / archiwalne
Szymon Usydus odbierający nagrodę specjalną za szpaczą budkę od wiceprezydenta Gdyni Michała Gucia oraz ilustratorki Zofii Różyckiej w Muzeum Miasta Gdyni, fot. Kamil Złoch / archiwalne

Budka dla szpaków w niedzielę symbolicznie zawiśnie przed muzealnym budynkiem od strony ul. Sędzickiego jako zwieńczenie „ptasiej” akcji.

Zmieniamy miasto dla ptaków

Przypomnijmy, że tegoroczna akcja „Gdynia: ptasie miasto przyniosła na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele działań poświęconych ptakom. Od rozdawania budek i karmników mieszkańcom Gdyni, przez montaż zasponsorowanych przez firmy zewnętrzne budek lęgowych dla jerzyków na Witominie i Obłużu aż po spotkania z ornitologiem.

Jednym z najważniejszych efektów akcji jest właśnie wspomniana książka Jakuba Typiaka, zilustrowana przez przez Zofię Różycką – „Gdynia: ptasie miasto”, której sprzedaż sfinansowała zabezpieczenie szyb w Muzeum Miasta Gdyni, miejscu tegorocznych wydarzeń związanych z ptasią kampanią. Wszystko rozpoczęła natomiast jubileuszowa, 25. edycja miejskiego konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni, która jeszcze zimą zaangażowała dzieci z gdyńskich placówek edukacyjnych w budowę budek lęgowych i karmników dla ptaków. Jesienią w kilku gdyńskich lokalizacjach stanęły natomiast zupełnie nowe tablice informacyjne dotyczące obserwacji i dokarmiania ptactwa, które także zaprojektowała Zofia Różycka.

W planach pozostały jeszcze specjalne spacery ornitologiczne, które mają odbyć się w październiku i listopadzie tego roku.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułManuel Neuer wrócił do treningów z drużyną
Następny artykułEdyta Kalata – kandydatka w wyborach parlamentarnych 2023