A A+ A++

Zbliża się koniec wakacji, a to oznacza finał półkolonii, na które miasto zaprosiło dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Różnego rodzaju atrakcyjne zajęcia, a przede wszystkim bezpiecznie i radośnie spędzony czas pod dobrą, profesjonalną opieką – tak wyglądała druga edycja akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”.

materiały UMK

Dobiegła końca akcja „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami”, dzięki której dla 362 osób, w tym 218 z niepełnosprawnościami, tegoroczne wakacje stały się znacznie ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

To już kolejna edycja inicjatywy cieszącej się bardzo dużą popularnością. Organizowane przez miasto półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami odbyły się także podczas ubiegłorocznych wakacji oraz w czasie ferii. Z inicjatywy bardzo zadowolone są dzieci oraz ich rodzice i opiekunowie – to dla nich realna pomoc w codziennej opiece. Świadczą o tym wyniki badań ankietowych przeprowadzanych przez realizatorów akcji, a także komentarze oraz podziękowania przesyłane przez uczestników przedsięwzięcia.

Integracja, informatyka, aktywności sportowe

Z myślą o dzieciach poniżej 10. roku życia, w tym także dzieciach z autyzmem, zespołem Aspergera, afazją ruchową oraz dzieciach borykających się z trudnościami w nauce wynikającymi z upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim został przygotowany program zajęć zrealizowany przez Szkolny Klub Sportowy RZAK w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7.

Uczestnicy wzięli udział w zajęciach sportowych oraz warsztatach psychologicznych, informatyk uczył ich korzystania z platform i komunikatorów ułatwiających naukę on-line. Półkolonie miały charakter integracyjny – w każdej z dwunastoosobowych grup znalazło się kilkoro dzieci z niepełnosprawnościami.

Karate i pierwsza pomoc

W TAURON Arenie Kraków odbyły się półkolonie integracyjne z elementami karate zorganizowane przez Fundację Promocji i Rozwoju Sportu Proland-Sport. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat (z różnymi niepełnosprawnościami) brały udział w ćwiczeniach sportowych z wykorzystaniem podstawowych elementów karate prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę, uczestniczyły w zabawach, a także uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy.

Propozycja dla młodzieży

Dla osób pomiędzy 16. a 21. rokiem życia, w tym dla młodzieży z dziecięcym porażeniem mózgowym, zespołem Aspergera, afazją ruchową, borykającej się z trudnościami w nauce wynikającymi z upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim, a także dla niedosłyszących i niedowidzących przez Fundację Otwarte Ramię Białej Gwiazdy został zorganizowany kurs informatyczny z psychoedukacją, doradztwem zawodowym oraz aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi. Zajęcia odbywały się w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1.

Dla dzieci i młodzieży z wadami wzroku i słuchu

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja zorganizowało półkolonie dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku. Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół i Placówek „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach wokalno-muzycznych, rytmicznych, plastycznych, a także sportowych, edukacyjnych i rewalidacyjnych – doskonalili orientację przestrzenną oraz czynności samoobsługowe.

Z kolei Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Szkole Podstawowej nr 58 zorganizował półkolonie integracyjne z elementami aktywności fizycznej oraz dogoterapii przeznaczone dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu i mowy. W półkoloniach wzięły udział dzieci pozostające pod opieką poradni PZG, uczęszczające do krakowskich szkół integracyjnych oraz słyszące dzieci i młodzież rodziców głuchych. Program zajęć został dostosowany do możliwości zdrowotnych i psychofizycznych uczestników, a wśród dodatkowych atrakcji znalazły się wizyta w krakowskim zoo i spływ kajakowy po Wiśle.

Ze sportowym zacięciem

Dla dzieci i młodzieży do 24 roku życia Fundacja Poland Business Run zorganizowała półkolonie w Kärcher Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Podopieczni uczestniczyli w zajęciach sportowych, plastycznych i edukacyjnych. Pod okiem profesjonalistów próbowali też swoich sił w dyscyplinach olimpijskich.

Uczestnicy akcji „Lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawności” brali udział w różnych zajęciach, mieli zapewnione wyżywienie, dowóz do określonych punktów oraz stałą obecność ratownika medycznego. Półkolonie realizowane przez różne organizacje działające w Krakowie były finansowane lub współfinansowane przez miasto – dla uczestników były bezpłatne.

Organizacja wypoczynku dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to wiele korzyści dla dzieci, a także wymierna i bardzo potrzebna pomoc dla rodziców opiekujących się nimi na co dzień, dlatego półkolonie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami wpisały się w kalendarz inicjatyw oferowanych przez miasto.

Szczegółowe informacje o działaniach miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami można śledzić na stronie internetowej: krakow.pl/bezbarier

pokaż metkę

Autor: Anna Latocha

Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska

Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIzba Pamięci znów drogo wyceniona. Czy miasto wyłoży dodatkowe 8 mln zł?
Następny artykułeWinner oficjalnym bukmacherem Trefla Sopot!