A A+ A++

Dzisiejsze zestawienie będzie szczególne i nietypowe. Cofniemy się bowiem do czasów na długo przed narodzinami moimi, moich rodziców i pewnie znacznej większości z Was, Drodzy Czytelnicy. Mówi Wam coś imię Ryan Chandler? To znakomity autor powieści – głównie thrillerów kryminalnych – który wydawał swoje dzieła w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Wiele z nich to dziś prawdziwe ikony. 

Nie ma więc zaskoczenia, iż również wiele z filmów, które nakręcono na podstawie jego powieści, określa się mianem klasyków. Rankingiem zawładną pozycje pełnometrażowe, które liczą sobie po kilkadziesiąt lat. Jest w nich jednak coś czarującego, albowiem wciąż potrafią dostarczyć naprawdę dużo rozrywki. Książki Ryana Chandlera świetnie sprawdzały się w formie filmów, co zaraz Wam udowodnię. 

Lady in the Lake (1946) – TOP 10 – Raymond Chandler Filmy 

Sherlocka Holmesa zna każdy, Herkulesa Poirot również… A ile osób słyszało kiedyś o Philipie Marlowe? Poznacie go i nie będziecie mogli przestać zachwycać się tym, na jak znakomitym poziomie jest w stanie łączyć ze sobą poszlaki! W filmie otwierającym nasze zestawienie, zostaje zatrudniony przez redaktorkę pewnego magazynu, która zachodzi w głowę w kwestii tajemniczego zniknięcia żony swojego szefa. Świetna historia, którą warto poznać. 

Time to Kill (1942) – TOP 9 – Raymond Chandler Filmy 

Prywatny detektyw, Michael Shayne, zostaje zatrudniony, aby odnaleźć miejsce położenia bezcennej monety, którą skradł syn właścicielki, by spłacić swoje długi. Szybko okazuje się, że sprawa ma nie tylko drugie, ale również trzecie dno. A jej rozwiązanie nie będzie bynajmniej łatwe. Naszego bohatera czeka nie lada zadanie, a w trakcie filmu będziemy świadkami ogromnej liczby zaskakujących zwrotów akcji. 

Time to Kill (1942) - Raymond Chandler Filmy 

Żegnaj, laleczko (1975) – TOP 8 – Raymond Chandler Filmy

Zacznę od pewnej ciekawostki – nie jest to ostatni raz, kiedy widzicie ten tytuł w tym zestawieniu. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z odświeżeniem i czymś na wzór nowego spojrzenia na tamtą historie – teraz oczami Dicka Richardsa. Philip Marlowe stara się odnaleźć ukochaną byłego skazańca, tancerkę z klubu nocnego, po której ślad zwyczajnie zaginął – jakby wyparowała. 

Żegnaj, laleczko (1975) - TOP 8 - Raymond Chandler Filmy

Błękitna Dalia (1946) – TOP 7 – Raymond Chandler Filmy

Z tym filmem wystarczy obcować kilkanaście minut, aby wyczuć, że mamy do czynienia z pozycją opartą na powieści od mistrza gatunku. Dostajemy bowiem ten klasyczny mroczny klimat, charakterną główną postać oraz bohaterów, którzy w żadnym wypadku nie są płascy – wszyscy mają w sobie to „coś”. Fabuła jest pozornie prosta – emerytowany pilot bombowca zostaje oskarżony o zabójstwo swojej żony, z czego musi się wybronić. 

Błękitna Dalia (1946) - Raymond Chandler Filmy

Długie Pożegnanie (1973) – TOP 6 – Raymond Chandler Filmy

Kolejny film w zestawieniu jest zdecydowanie najlepszą produkcją bazującą na powieściach Raymonda Chandlera, która ukazała się w drugiej połowie XX wieku. Ponownie spotykamy tu doskonale znanego Philipa Marlowe’a – znakomitego prywatnego detektywa. Tym razem pracuje nad wyświadczeniem przysługi swojemu przyjacielowi, próbując rozwiązać jego zagadkę. Niestety  szybko okazuje się, iż rodzi to niefortunne powiązanie. 

Długie Pożegnanie (1973) - Raymond Chandler Filmy

And Now Tomorrow (1944) – TOP 5 – Raymond Chandler Filmy

Pierwsza piątka zaczyna się filmem, który wyjątkowo nie jest thrillerem, ani nie nawiązuje do klimatów noir. Tym razem dostajemy komediodramat, w którym śledzimy losy urodziwej kobiety, cierpiącej na pewną przypadłość – otóż wskutek zapalenia opon mózgowych, straciła ona słuch. Poznaje jednak przystojnego lekarza, który opracowuje serum na rzeczoną przypadłość. Z czasem rodzi się między nimi duże uczucie. 

And Now Tomorrow (1944) - Raymond Chandler Filmy

Żegnaj, laleczko (1944) – TOP 4 – Raymond Chandler Filmy

Raz jeszcze Philip Marlowe i ponownie sprawa, która zdaje się nie mieć końca. Tym razem zostaje zatrudniony przez byłego skazańca, który zrobi wszystko, aby odnaleźć swoją dawną partnerkę. Jak to jednak bywa w przypadku naszego detektywa, czeka go przedzieranie się przez naprawdę zawiłe sieci sprawy, podczas której na jaw wyjdzie całe mnóstwo tajemnic, które miały być na zawsze zakopane pod ziemią. 

Żegnaj, laleczko (1944) - Raymond Chandler Filmy

Wielki Sen (1946) – TOP 3 – Raymond Chandler Filmy

Podium otwiera kolejny ciekawy film o prywatnym detektywie, Philipie Marlowe. Ów zatrudniony został przez bardzo majętną rodzinę do rozwiązania tajemniczej sprawy, która przerosła wielu innych przedstawicieli tego fachu. Nie spodziewa się jednak, jak wiele puzzli będzie musiał dopasować. W drodze do rozwikłania zagadki zmierzy się z oszustwami, przekrętami, a nawet zabójstwem z premedytacją. 

Wielki Sen (1946) - Raymond Chandler Filmy

Nieznajomi z Pociągu (1951) – TOP 2 – Raymond Chandler Filmy

Kolejna pozycja to tytuł szczególny, albowiem został wyreżyserowany przez samego mistrza – Alfreda Hitchcocka. I chyba nie muszę wyjaśniać, co to oznacza? Film zaczyna się oczywiście od trzęsienia ziemi, a później jest już tylko lepiej. Psychopata stara się bowiem przekonać pewnego tenisistę do swojej teorii, że dwóch obcych sobie ludzi może bez problemu ujść bez kary z morderstwa. 

Nieznajomi z Pociągu (1951) - Raymond Chandler Filmy

Podwójne ubezpieczenie (1944) – TOP 1 – Raymond Chandler Filmy

Czego się nie robi z miłości…? Gdy pewna kobieta uwodzi przedstawiciela ubezpieczeniowego i nakłania go do przekrętu, a nawet dużo gorszej zbrodni, ściąga na niego naprawdę sporej wielkości problem. Tym jest niezwykle przebiegły inspektor, który spróbuje rozwikłać sprawę i doprowadzić do jej zamknięcia. Prawdziwy klasyk kina noir, który musiał wylądować na pierwszym miejscu. 

Podwójne ubezpieczenie (1944) - Raymond Chandler Filmy

Raymond Chandler Filmy – Podsumowanie 

Przebrnęliśmy przez niezłą dawkę historii, prawda? Kojarzyliście któreś z tych produkcji? Jestem pewien, że tak! Koniecznie podrzućcie więc w komentarzach Wasze typy w kontekście tych najlepszych. A jeśli któraś z ekranizacji popularnego pisarza umknęła mi przy okazji tworzenia tego zestawienia, nie wahajcie się wspomnieć również o niej. Miejcie jednak na uwadze, że tego typu listy zawsze obarczone są pewną dozą subiektywizmu. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAMD Radeon RX 6600 XT oraz AMD Radeon RX 6600 – karty graficzne RDNA 2 odkryte w nowych sterownikach firmy
Następny artykułNajlepsi z najlepszych. Gala Wyjątkowy Uczeń w chorzelowskim Ośrodku Kultury [FOTO]