11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” rozpoczęty. W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu 17 sierpnia o godz.14.00 rozpoczął się 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.
Wszystkich przybyłych gości i widzów przywitali; Dyr. Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu Andrzej Bubeła i dr Stanisław Królak – Kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia. Twórca telewizyjny, redaktor prasowy i telewizyjny, dziennikarz, publicysta oraz kierownik kina Małgorzata Stępniewska, która powiedziała,ze na najlepszy film „Spotkań z historią” mogą również głosować widzowie. Zapraszamy festiwalową publiczność do udziału w plebiscycie, który wyłoni laureata Nagrody Publiczności. Każdy widz, uczestniczący w konkursowym seansie przy wejściu otrzyma kupon z tytułami filmów i skalą ocen od 0 do 6 (najwyższa nota – 6, najniższa nota – 0). Dla najaktywniejszych widzów przewidziano nagrody.
Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 1
14:00 Pokaz konkursowy: Powstali 1863, reż. W. Kalwat, M. Kołaczkowski – po projekcji spotkanie z twórcą
REZYSERIA:Wojciech Kalwat, Marcin Kołaczkowski SCENARIUSZ:Wojciech Kalwat
Zapał do walki z Moskalami pośród styczniowej nocy 22 stycznia 1863 roku, chwała zwycięskich potyczek, trudy leśnego biwakowania, groza nieudanego zamachu na carskiego namiestnika, wreszcie gorycz klęski przypieczętowanej publicznym straceniem Romualda Traugutta i zsyłkami na Sybir – wszystkich tych emocji można doświadczyć w ciągu niespełna półgodzinnej animacji Muzeum Historii Polski Powstali 1863 w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata. Przez kolejne sceny, jakby obrazy odszukane w pamięci – statyczne i sprawiające wrażenie pokrytych patyną czasu – płynnie przeprowadza widzów głos narratora, w dużej mierze użyczony autorom pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej…
14:45 Pokaz konkursowy: Gniazdo sierot, reż. M. Orłowska – po projekcji spotkanie z twórcą
GNIAZDO SIEROT
REZYSERIA:Małgorzata Orłowska SCENARIUSZ:Małgorzata Orłowska
Gniazdo sierot to wyjątkowa historia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W roku 1919 siostry przybyły do zakładu sierot wojennych w Turkowicach na prośbę Głównego Komitetu Pomocy Powracającym do Kraju. Zajmowały się edukacją, wychowywaniem dzieci i młodzieży, opieką pielęgniarską, prowadziły kursy krawiectwa. Niosły pomoc cierpiącym w szpitalach w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim, zaś w czasie II wojny światowej w sierocińcu w Turkowicach ukrywały żydowskie dzieci.
- 15:50 Pokaz konkursowy: W Chrystusie ożywione, reż. W. Królikowski – po projekcji spotkanie z twórcą
-
W CHRYSTUSIE OŻYWIONE
REZYSERIA:Wojciech Królikowski SCENARIUSZ:Wojciech Królikowski
Film przedstawia dziesięć męczenniczek, służebnic bożych, sióstr elżbietanek, które w czasie drugiej wojny światowej oddały życie za wiarę i w obronie czystości.
17:00 Pokaz konkursowy: Kilof zamiast karabinu, reż. A. Fudala-Barańska – po projekcji spotkanie z twórcą -
KILOF ZAMIAST KARABINU
REZYSERIA: Aleksandra Fudala-Barańska SCENARIUSZ: Aleksandra Fudala-Barańska
Wystarczyło mieć rodzinę zagranicą, być harcerzem lub synem powstańca, właściciela ziemskiego czy funkcjonariusza międzywojennej policji, by służbę wojskową odbywać nie w koszarach i na poligonie, ale w kopalniach bądź kamieniołomach. Taki los w latach 1949-1959 spotkał 200 tysięcy młodych ludzi z całej Polski. Skazano ich na katorżniczą, niewolniczą pracę w najcięższych warunkach za “niewłaściwe pochodzenie”.
- 18:00 Pokaz konkursowy: Pokojówka, reż. R. Bryll – po projekcji spotkanie z twórcą
-
POKOJÓWKA
REZYSERIA:Rafał Bryll SCENARIUSZ:Rafał Bryll
Film opowiada wojenną historię Ewy Waleckiej, więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Lublin (Majdanek) w latach 1943-1944, która pracowała m.in. jako pokojówka w domu komendanta obozu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS