A A+ A++

W mediach społecznościowych krąży nagranie przedstawiające mężczyznę, który po zatrzymaniu przez policjantkę uwalnia się, wsiada na miejsce kierowcy i odjeżdża radiowozem. Film wywołał liczne reakcje, jednak okazało się, że cała sytuacja była inscenizacją przygotowaną jako prank, czyli internetowy żart. Mimo to wielu użytkowników wciąż uważa, że przedstawione na filmie zdarzenie jest autentyczne.

Teza:

Pojmany mężczyzna o ciemnej karnacji uwolnił się i przejął kontrolę nad radiowozem, uciekając nim z miejsca zatrzymania.

Nasza ocena:

Źródło: X/Radoslaw2202
Komentarze użytkowników
Źródło: X/Radoslaw2202

Zawiniła karnacja, nie człowiek

Omawiany fake news w polskiej sieci został udostępniony na portalu X przez użytkownika @Radoslaw2202. Załączył on nagranie wideo, które ma być potwierdzeniem tezy. Od momentu publikacji post został „podany dalej” ponad pięćset razy. W komentarzach pod udostępnionym nagraniem wiele osób zwraca uwagę na wygląd mężczyzny, podkreślając jego śniadą karnację. Ten element często pojawia się w dyskusjach, choć nie ma on bezpośredniego związku z kontekstem całej inscenizacji. Komentujący odnosili się również do faktu, że interwencję przeprowadzała kobieta, co niektórzy użytkownicy wskazywali jako czynnik ułatwiający kradzież pojazdu.

Żart, który zmylił użytkowników X

Na filmie widoczny jest znak wodny z podpisem autora, co ułatwiło zidentyfikowanie jego twórcy. Po sprawdzeniu okazało się, że specjalizuje się on w tworzeniu treści o charakterze humorystycznym i inscenizowanym. Dzięki temu ustalono, że nagranie było zaplanowanym żartem, a przedstawiona sytuacja nie miała miejsca w rzeczywistości. Inscenizator to użytkownik, który w serwisie Facebook.com funkcjonuje pod pseudonimem Jarvo 69. Daniel Jarvis, bo tak nazywa się autor nagrania, to trzydziestosześcioletni mieszkaniec Anglii, który jest znany z tworzenia internetowych żartów.

Użytkownicy wskazywali też na liczbę obecnych na nagraniu kamer, co miało być dowodem na to, że film został stworzony w celach humorystycznych.

Znak wodny twórcy
Źródło: X/Radoslaw2202
Strona autora filmu na Facebook
Źródło: Facebook/BMWJarvo
Komentarz użytkownika dotyczący liczby kamer na nagraniu
Źródło: X/Radoslaw2202

Podsumowanie

Wideo przedstawiające mężczyznę, który kradnie radiowóz po aresztowaniu, okazało się inscenizacją zaplanowaną jako prank. Do zidentyfikowania twórcy, który specjalizuje się w tworzeniu tego typu treści, wystarczyła analiza znaku wodnego. Choć, jak zauważyli niektórzy komentujący, już liczba kamer użytych do nagrania była poszlaką, że film może nie przedstawiać rzeczywistego zdarzenia. Pomimo tego wielu użytkowników mediów społecznościowych uznało produkcję za prawdziwą, co doprowadziło do szerokiego rozpowszechnienia fałszywej informacji.

Źródła

Facebook: https://www.facebook.com/BMWJarvo

Starsunfolded: https://starsunfolded.com/jarvo-69/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKampania “Prowadzę, jestem trzeźwy” zyskuje wsparcie popularnych aktorów i dziennikarzy
Następny artykułDofinansowanie PFRON na sport i kulturę dla osób niepełnosprawnych – wnioski do 30 listopada 2024 roku