A A+ A++

W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Sokólski Ośrodek Kultury wraz z partnerami – Instytutem Pamięci Narodowej Oddziałem w Białymstoku, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Sokółce zapraszają na pokaz filmu upamiętniającego jedną z ważnych postaci świata nauki – ofiary zbrodni katyńskiej, prof. Józefa Marcinkiewicza.

Józef Marcinkiewicz urodził się w Cimoszce, w gminie Janów powiatu sokólskiego. Był świetnie zapowiadającym się matematykiem, który we wrześniu 1939 roku wybrał zamiast kariery naukowej za granicą udział w obronie swojej ojczyzny. Jest on symbolem wielu niezwykle wybitnych osób, które stały się ofiarami zbrodni katyńskiej.

7 kwietnia w Kinie „Sokół” o 18 organizatorzy zapraszają na godzinny fabularyzowany dokument o postaci naukowca pt. „Wybraniec bogów” z 2021 roku, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w reżyserii Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały oraz Tomasza Matuszczaka. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują poruszające fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z ekspertem Pawłem Niziołkiem – historykiem z białostockiego oddziału IPN, badaczem rodu Marcinkiewiczów, autorem publikacji „Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów” oraz odtwórcą głównej roli w filmie – Sebastianem Słomińskim – aktorem, lektorem, reżyserem, pedagogiem teatralnym, absolwentem AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie, współzałożycielem Teatru Pijana Sypialnia, pochodzącym z Sokółki.

Pokaz organizowany jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Fantom” w Sokółce.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Ponadto w ramach wydarzenia w foyer kina przypomnimy archiwalną wystawę przygotowaną przez Muzeum Ziemi Sokólskiej w 2019 roku, która powstała w ramach projektu edukacyjnego o wybitnym matematyku pt. „Józef Marcinkiewicz – geniusz z Cimoszki”, sfinansowanego z programu „Dzieci Kapitana Nemo” Fundacji BGK.

opr. (or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnów lex deweloper w Mordorze i mieszkania zamiast biur. Służewiec zacznie żyć także po 17?
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed opadami deszczu oraz śnieżycami