A A+ A++

Motywem tegorocznego festiwalu są „Dziwne zdarzenia. Reaktywacja”. – Chcemy, aby 34. ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. 

Pokazy ULICY będą tradycyjnie odbywały się w wielu plenerach miasta. – Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach – zaprasza Zoń. Teatry uliczne spotkamy m.in. na Rynku Głównym i Małym Rynku, w Arenie Garden przy Tauron Arenie Kraków oraz nad Wisłą między mostem Piłsudskiego a kładką Ojca Bernatka. 

Ważnym punktem na festiwalowej mapie będzie Rynek Podgórski, gdzie ULICA przypomni o projekcie „Cztery odcienie teatru”. Ten skupiony jest wokół teatru korzeni przybliżającego kulturę i sztukę mniejszości etnicznych mieszkających na terenie Polski, pozawerbalnego, integrującego z osobami niepełnosprawnymi, otwartego na nowe technologie i media oraz performance’u połączonego z ciałem i ekologią. W jego ramach obejrzymy widowisko niezwykłego duetu: Bogumiły Delimaty La Bogusha, urodzonej we Wrocławiu w cygańskiej rodzinie o tradycjach muzycznych, malarki i tancerki flamenco oraz Cristobala Osorio, pochodzącego z Barcelony wybitnego śpiewaka flamenco (sobota, godz. 11). Wieczorem (godz. 19) tradycyjne pieśni, tańce i stroje tatarskie zaprezentuje Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk. 

Reakcja na zagrożenie izolacją 

Kto jeszcze wśród gości? Do Krakowa przyjedzie m.in. Teatr Biuro Podróży, obok Teatru KTO jeden z najważniejszych teatrów ulicznych znanych na całym świecie. Na Rynku Głównym artyści premierowo zagrają „Eurydykę” nawiązującą do tragicznej historii Orfeusza i Eurydyki. Zinterpretują ją jednak na nowo.

– Niepokój i konieczność izolacji od najbliższych stały się nieoczekiwanie powszechnym doświadczeniem podczas pandemii. Dlatego najnowszy spektakl Teatru Biuro Podróży jest artystyczną reakcją na zagrożenie rozłąką z ukochaną osobą – mówi Paweł Szkotak, reżyser spektaklu.

Plenerowy finał z Teatrem KTO

Gospodarz festiwalu, Teatr KTO, pokaże w ten weekend swoje trzy legendarne spektakle. „Zapach czasu” (dziś, godz. 22, Rynek Główny A) w reżyserii Jerzego Zonia to sztuka, w której tekst jest niepotrzebny. Główną rolę odgrywa tutaj muzyka Piotra Czajkowskiego i emocje, tak znajome, a jednak dla każdego inne. Spektakl jest poetycką impresją teatralną odwołującą się do świata dziecka. Pierwszy pokaz spektaklu miał miejsce w czerwcu 1997 roku jako preambuła 10. edycji ULICY. Odtąd „Zapach czasu” zaprezentowano w wielu miastach Polski oraz m.in. we Francji, Włoszech, w Niemczech, Holandii, Brazylii, Tunezji, Korei Południowej, Meksyku, Iranie i na Ukrainie. Wymyślona przez Zonia historia zostanie przedstawiona z wykorzystaniem olbrzymich jeżdżących dekoracji, ognia, pirotechniki i szczudeł.

Dzień później, w tym samym miejscu zobaczymy „Ślepców” Jerzego Zonia. – 11 lat po premierze – w roku, w którym pandemia koronawirusa dotyka ludzkość, spektakl jest tym bardziej gorzką diagnozą mechanizmów rządzących współczesnym światem, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś, co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością – przestrzega dyrektor. 

Krakowską ULICĘ zamknie „Peregrinus” (niedziela, godz. 22, Rynek Główny A) również w reżyserii Jerzego Zonia, wędrujący spektakl uliczny, który zwiedził cały świat. 

Śmiech to lekarstwo na smutki 

Organizatorzy zadbają też o najmłodszych. Dla dzieci wystąpi Teatr Szczęście, Teatr Pinezka, Teatr Scena 96 i Teatr Wagabunda. – Uwaga! Śmiech jest zaraźliwy! Można śmiać się od ucha do ucha, a nawet umrzeć ze śmiechu. Nie zapominajmy jednak, że śmiech to najlepsze lekarstwo na wszelkie smutki! – uśmiechają się organizatorzy. Podkreślają, że podczas ULICY zatroszczą się również o seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. – Stworzymy specjalnie dla nich wydzielone strefy oraz zapewnimy asystentów, którzy pomogą w przemieszczaniu się i zajmowaniu wygodnych miejsc z najlepszą widocznością – zapewnia Faustyna Ostróżka z Teatru KTO. 

Festiwal będzie równocześnie odbywał się w Tarnowie. Spektakle zobaczymy na Rynku i boisku Pałacu Młodzieży. 

34. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA w ten weekend oraz 4 i 5 września w Krakowie i Tarnowie. Program na stronie teatrkto.pl/ulica-festival. Wstęp wolny. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWakacyjna “Łikend Linia” na Rudę i Pniowiec
Następny artykułW weekend w tv i na VOD: Dirty Dancing