Motywem przewodnim tegorocznej, podzielonej na dwie części: na żywo oraz online edycji Patchlabu jest hasło „Connected”.
– Łączymy się dziś głównie przez internet, który stał się skuteczną i natychmiastową formą komunikacji. Przede wszystkim połączyła nas jednak nowa sytuacja, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, i ograniczenia spowodowane pandemią. Łączymy siły z partnerskimi instytucjami na całym świecie w myśleniu o przyszłości wspólnych przestrzeni publicznych, wydarzeń kulturalnych i codziennego życia w epoce przyspieszonego rozwoju komunikacji internetowej, gdy na naszych oczach dokonuje się rewolucja cyfrowa – tłumaczy Sebastian Łąkas z Fundacji Photon organizującej festiwal.
Program Patchlabu obejmuje zarówno spotkania czy warsztaty odbywające się w Galerii 360 w klubie Hevre oraz w sieci na stronie patchlab.pl, która będzie centrum streamingowym i wystawowym. W festiwalu będzie można wziąć udział również za pośrednictwem aplikacji mobilnych – „Spacer AR. Stare Miasto od nowa” pozwoli wybrać się w podróż po Starym Mieście.
Gry wojenne
Na początek panel dyskusyjny „#nowanormalność, czyli jaka?”, podczas którego eksperci z Centrum Cyfrowego omówią technologiczne konteksty i narzędzia cyfrowe, na które jesteśmy skazani w czasie pandemii.
– W przestrzeni dystopijnej gry wideo Robin Klengel i Leonhard Müllner prosto z Wiednia wykonają performance „Operation Jane Walk”, w którym zawłaszczają cyfrowe środowisko wojennej gry, badając możliwości (i niemożliwości) nowych technologii medialnych. Wśród świstu kul, gdzie celownik karabinu staje się lornetką, performerzy na oczach publiczności przemierzą postapokaliptyczny Nowy Jork i omówią kwestie toczonych wojen o architekturę i urbanistykę Manhattanu lat 50. i 60. ubiegłego wieku – zdradza Łąkas.
Ptasi karmnik
Wśród ciekawszych propozycji Patchlabu ponadto okazja do stworzenia ptasiego karmnika z pomocą projektowania i druku 3D (warsztaty „Technologia w służbie ptakom”), lepienie pierogów ze sztuczną inteligencją (warsztaty Digital Cultures organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza) oraz transmisja występu niemieckiego duetu Instant, rezydentów berlińskiego klubu Watergate. Tę będzie można obejrzeć na własnym ekranie lub w Hevre z zachowaniem reżimu sanitarnego.
9. Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab od 23 do 25 października. Szczegółowy program na stronie patchlab.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS