17 września podczas uroczystej gali poznamy laureata Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, a od tej soboty, 10 września przez tydzień trwać będzie festiwal Opętani Literaturą.
W tym roku Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, przyznawana debiutującym prozaikom, wręczona zostanie po raz siódmy. Jak co roku, ogłoszeniu nazwiska laureatki lub laureata towarzyszy festiwal Opętani Literaturą. Tym razem odbędzie się pod hasłem „Granice”.
Goście festiwalu mówić będą i o granicach metaforycznych, i dosłownych. Jak ta z Białorusią, na której od miesięcy dzieją się ludzkie tragedie, jak te, które gwałcą rosyjscy agresorzy, czy też te, za którymi chronią się ludzie uciekający przed wojną. – Mówić będziemy o literaturze, jej sile lub bezsilności wobec takich wydarzeń. Ale poruszymy także tematykę mniej doraźną: filozoficzne rozumienie granicy czy też granice nudy w szkole, towarzyszącej obowiązkowym lekturom – mówi Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które jest organizatorem festiwalu. – Nominowani do nagrody opowiedzą o przekraczaniu tak ważnej granicy, jaką jest literacki debiut. Zastanowimy się też nad granicami manipulacji w sporach, nie tylko literackich. Punktem wyjścia do tej dyskusji będzie spektakl o Dantem i Gombrowiczu.
https://www.cozadzien.pl/radom/utkowski-dajmy-sie-opetac-literaturze/85426
Tradycyjnie już posłuchamy kolejnego fragmentu powieści „Opętani” – tym razem w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą także Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, profesorowie: Zbigniew Mikołejko i Ewa Graczyk, aktorzy: Paulina Holtz, Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski, a także zespół Raz Dwa Trzy. Warsztaty literackie poprowadzi Barbara Sadurska, a warsztaty teatralne dla dzieci Przemysław Bosek.
Najważniejszym punktem festiwalu będzie gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, kiedy to ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznej laureatki lub laureata nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej pojedzie na miesiąc do Vence na południu Francji.
W czerwcu, przypomnijmy, jurorzy wyłonili pięcioro nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. ToRafał Hetman – „Izbica, Izbica”, Robert Nowakowski – „Ojczyzna jabłek”, Mateusz Pakuła – „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, Barbara Woźniak – „Niejedno” i Aleksandra Zbroja – „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na galę bezpłatne wejściówki będą rozdawane podczas wydarzeń 12 i 14 września.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
https://www.cozadzien.pl/kultura/prawie-sto-zgloszen-w-vii-edycji-nagrody-gombrowicza/79861
Program festiwalu Opętani Literaturą
Sobota, 10 września, godz. 17 – „Wschód, wojna, literatura” – z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Tomasz Tyczyński (Wsola – Muzeum Witolda Gombrowicza)
Poniedziałek, 12 września, godz. 18 – „Niezmordowani” – dramat Jarosława Mikołajewskiego, czytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski. „Po diabła nam Dante, mamy własne piekło” – słowo od autora (Radom – Teatr Powszechny, scena Kotłownia)
Wtorek, 13 września, godz. 18 – „Sacrum i profanum granicy” – wykład prof. Zbigniewa Mikołejko (Radom – Miejska Biblioteka Publiczna)
Środa, 14 września, godz. 18 – „Granice nudy. Literatura w szkole” – wykład prof. Ewy Graczyk. Fragmenty z Mickiewicza i Orzeszkowej czyta Paulina Holtz (Radom – Miejska Biblioteka Publiczna)
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Czwartek, 15 września, godz. 18 – „Opętani” czytani – Olgierd Łukaszewicz. Z aktorem rozmawia Jacek Wakar (Radom – Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dziedziniec)
Piątek, 16 września (Radom – MCSW „Elektrownia”)
– godz. 18 – „Pisarz na granicy” – z Aleksandrą Lipczak, laureatką VI edycji Nagrody Gombrowicza rozmawia Anna Spólna
– godz. 19.15 – Rafał Hetman, Robert Nowakowski, Mateusz Pakuła, Barbara Woźniak, Aleksandra Zbroja – z nominowanymi do tegorocznej Nagrody Gombrowicza rozmawia Michał Nogaś
Sobota, 17 września, godz. 17 – gala Nagrody Literackiej im. Gombrowicza: ogłoszenie werdyktu kapituły i koncert zespołu Raz Dwa Trzy (Radom – Zespół Szkół Muzycznych)
czd. fot. cozadzień.pl/Muzeum Witolda Gombrowicza fb
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Ze względu na sytuację na Ukrainie i emocje, jakie pojawiają się przy tej okazji, zdecydowaliśmy w najbliższym czasie wyciszyć komentarze na naszej stronie. Zachęcamy do dyskusji w mediach społecznościowych. Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji “Stop hejt”.
Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS