Antynoble – odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia, Język jak nóż może zranić, Głód i łakomstwo na przestrzeni wieków – to tematy niektórych wykładów, jakie znalazły się w programie XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2022 – w Uczelni Jana Wyżykowskiego (19-20 października). Przygotowano też warsztaty.
Tegoroczna edycja DFN pod hasłem „Liczy się nauka”, odbywa się zarówno w polkowickiej, jak i lubińskiej siedzibie UJW.
– Nasza uczelnia zorganizowała jedenaście wydarzeń: wykłady oraz warsztaty, prowadzone przez pracowników uczelni, ale też, w tym roku, przez pracowników Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej imienia Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk – mówi dr Jan Walczak, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych w UJW. – Warsztaty poświęcone kreatywności odbywają się w Polkowicach i w Lubinie.
Tematem pierwszego wykładu były Antynoble, czyli odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia. Choć uznano je za niepotrzebne, to z czasem okazywały się praktyczne w życiu codziennym.
– Chyba najciekawszy Antynobel to jest o brudach w pępku – mówi dr Aleksandra Bielawska-Pohl z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN. – Tam jest polski akcent. Pan Karl Kruszelnicki, naukowiec, przebadał pięć tysięcy osób, dowiadując się, że brudy w pępku to są złuszczane kłaczki z naszej bielizny. Nie są dla nas szkodliwe. Na Ziemi to jest jedyna substancja, która wędruje wbrew siłom grawitacji, to znaczy od dołu do góry.
Warto podkreślić, że festiwal nauki organizowany jest tak, aby wzbudzić ciekawość i zainteresować słuchaczy… nauką.
– Te wykłady mają charakter popularnonaukowy, więc nie są wykłady akademickie ze słownictwem, które trudno zrozumieć – wyjaśnia dr Walczak. – To mają być informacje, które skłaniają do samodzielnego poszukiwania, a w przyszłości do chęci studiowania, odkrywania tego, co proponują szkoły wyższe – dodaje.
W Dolnośląskim Festiwalu Nauki organizowanym przez UJW uczestniczą głównie uczniowie polkowickich i lubińskich szkół.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS