A A+ A++

Postanowiliśmy więc w ZSP nr 3 im. Jana Pawła II wejść razem z nimi w świat medialny i okiełznać go, choć trochę. Stąd pomysł na Festiwal Kultury Medialnej. Rozpoczęliśmy go wykładem, prowadzonym przez dr Barbarę Wolek-Kocur, doktor nauk humanistycznych, medioznawcę, kulturoznawcę, socjologa, wykładowcę Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Pani Doktor to specjalistka z zakresu komunikacji, reklamy i public relations. Wykład zatytułowany „OK Google! Jak szukać wartościowych informacji w Internecie i nie nabrać się na fake newsy?” zwracał uwagę na jakość informacji w sieci i podpowiadał, jak radzić sobie w szumie komunikacyjnym. Po pierwszej części spotkania, nadszedł czas na drugi wykład – „Czy wiesz, co robią z Tobą social media?”

Tym razem mogliśmy zastanowić się nie tylko nad tematem uzależnienia od social mediów, ale zauważyć  szereg zmian w naszym codziennym zachowaniu, spowodowanych aktywnością w mediach społecznościowych (ekshibicjonizm medialny, komunikacja zapośredniczona, tzw. samoaktualizacja, fenomen nieskończonego walla itp.
Drugiego dnia festiwalu uczniowie uczestniczyli w wykładzie: „Grafika reklamowa: mimesis czy kreacja?”. Prowadzący to dr Rafał Katamay, doktor nauk humanistycznych, filozof, nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach
Celem wykładu było pokazanie istoty procesu tworzenia grafiki komputerowej. Pan Doktor przedstawił też główne zasady tworzenia obrazów reklamowych, które są praktykowane przez profesjonalnych twórców. Kolejnym przedsięwzięciem w ramach festiwalu były spotkania z wychowawcami. Uczniowie na zajęciach mieli możliwość obejrzenia krótkometrażowej produkcji „Skansen”, która zachęciła do dyskusji na temat konsekwencji nieświadomego upubliczniania własnego wizerunku w sieci.

Uwieńczeniem Festiwalu była projekcja filmu „Dylemat społeczny”. To dokument ukazujący mechanizm powstawania uzależnienia od internetu. Do pracy nad filmem zaangażowani zostali eksperci, między innymi Tristan Harris (były etyk projektowy Google’a), Aza Raskin (jeden z założycieli Mozilla Labs) i Shoshanna Zuboff (profesorka Harvardu zajmująca się m.in psychologią technologii). Po filmie uczniowie mogli obejrzeć wystawę plakatów, które przygotowali w ramach godzin wychowawczych. Prace skupiły się na przebodźcowaniu odbiorców mediów społecznościowych różnymi, mniej lub bardziej istotnymi informacjami. Uczniowie zgodnie doszli do wniosku, że w sieci tworzy się śmietnik zbędnych treści, które każdego dnia zabierają odbiorcom wiele cennego czasu.


Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym, żyjemy w świecie, w którym przekaz masowy jest sprawą powszechną i ważną. Jednakże młody człowiek niekoniecznie jest przygotowany do świadomego korzystania ze środków masowego przekazu, dlatego należy uczniów, wprowadzać w świat social mediów, uczyć odpowiedzialności za słowo nie tylko wypowiadane, ale też pisane. Z drugiej strony trzeba pokazać im, że Internet może być doskonałym partnerem biznesowym, że dzięki portalom społecznościowym i kanałom można rozwinąć własną działalność gospodarczą w ekspresowym tempie.

 W tym zamyśle zorganizowany został Festiwal Kultury Medialnej, z tego powodu również uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach intertechnologii, innowacyjnego przedmiotu, który ma być wsparciem w świecie mass mediów.  Program przedmiotu jest zgodny z założeniami nowej podstawy programowej. Jego nadrzędnym celem jest wprowadzenie uczniów w świat multimediów oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestniczenia w przyszłości w życiu społecznym i kulturalnym z wykorzystaniem internetowych środków masowego przekazu. Celem jest przybliżenie wiedzy z zakresu najnowszych narzędzi w obszarze social mediów, marketingu internetowego i analityki marketingowej bazującej na automatyzacji procesów. Uczniowie nie tylko poznają narzędzia, ale przede wszystkim będą wiedzieli jak, i w jakim kontekście je wykorzystać i przede wszystkim, jak mierzyć ich skuteczność. Dodatkowo nauczą się netykiety i poznają regulacje prawne, dotyczące publikowania treści w Internecie.
Mówiąc w skrócie – po ukończeniu szkoły wejdą w swój świat zawodowy bogatsi o umiejętność prowadzenia wybranych mediów społecznościowych, które ułatwią im rozwój własnej firmy lub pracę w charakterze osoby odpowiedzialnej za promocję w przedsiębiorstwie.

Na rok szkolny 2022/2023 przygotowaliśmy następująca ofertę kształcenia: Technikum
technik pojazdów samochodowych z elementami bezpiecznej jazdy i auto detailingu
technik mechanik komputerowe wspomaganie produkcji( CAD/ CAM/ CNC)
technik budownictwa architektura wnętrz i krajobrazu oraz e- kosztorysowanie
technik spawalnictwa spawanie metodami  MIG/MAG/TIG/MMA- NOWOŚĆ
technik usług fryzjerskich z elementami wizażu

Branżowa Szkoła I stopnia
mechanik pojazdów samochodowych
ślusarz
fryzjer
murarz-tynkarz
oraz inne zawody np. piekarz, kucharz, cukiernik, sprzedawca, stolarz

Branżowa Szkoła II stopnia
technik pojazdów samochodowych
technik usług fryzjerskich

Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
tekst: Joanna Bednarek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGen. Skrzypczak: Czy Polska może liczyć na „przyjaciół” z Paryża i Berlina w razie agresji Rosji?
Następny artykułKierowcy stoją w korkach na ul. Jana Pawła II, a na budowie stacji paliw nic się nie dzieje?