Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, filmy będzie można w czasie festiwalu oglądać w wirtualnych “salach kinowych”. W praktyce oznacza to, że będą udostępniane tylko w konkretnych godzinach. Na dodatek każda z “sal” będzie miała określoną, ograniczoną pojemność. To ostatnie wynika z wymogów i obostrzeń dystrybutorów poszczególnych tytułów – pozwolili zaprezentować je ograniczonej liczbie osób. Niektórzy dystrybutorzy na pokaz online w ogóle nie wydali zgody, dlatego nie wszystkie filmy z Konkursu Głównego będą dostępne dla publiczności.
– Jest natomiast oczywiste i pewne, że jury obejrzy wszystkie konkursowe filmy – deklaruje Magdalena Jacoń, rzeczniczka festiwalu. – Zależy nam, żeby jurorki i jurorzy mogli je zobaczyć w sali kinowej. Oczywiście w ultrarygorystycznych warunkach sanitarnych, przy zachowaniu dystansu społecznego, z maseczkami i dezynfekcją rąk. W grupach kilkuosobowych, na pokazach rozłożonych w czasie. Jurorzy muszą bowiem zdecydować o przyznaniu nie tylko nagród dla najlepszych filmów, ale także np. za dźwięk, zdjęcia czy montaż. Trudno ocenić takie kwestie, oglądając film w domu, na laptopie.
materiały z planu filmu ‘Mistrz’ fot. Akpa
Branża filmowa i dziennikarze zobaczą „Mistrza” (reż. Maciej Barczewski), „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (reż. Mariusz Wilczyński) i „Zieję” (reż. Robert Gliński). Akredytowani dziennikarze i dziennikarki zobaczą także „25 lat niewinności” (reż. Jan Holoubek), „Amatorów” (reż. Iwona Siekierzyńska), „Jak najdalej stąd” (reż. Piotr Domalewski) oraz „Tarapaty 2” (reż. Marta Karwowska).
Vanessa Alekdsander i Maciej Musiałowski w filmie ‘Sala samobójców. Hejter’ fot.materiały prasowe
Na ogólnodostępnych platformach streamingowych dostępne są „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” (reż. Maciej Kawulski, Netflix i inne platformy) oraz „Sala samobójców. Hejter” (reż. Jan Komasa, Player i inne platformy).
Co poza Konkursem Głównym?
Obok filmów z Konkursu Głównego zaplanowane zostały także pokazy tytułów rywalizujących w dwóch pozostałych festiwalowych konkursach: filmów mikrobudżetowych i krótkometrażowych.
Nie zabraknie także namiastki innych sekcji, które co roku pojawiały się na gdyńskim festiwalu. W tym roku będzie można zobaczyć np. trzy filmy z sekcji “Polonica”, w której prezentowane są zagraniczne produkcje, powstałe przy współudziale polskich twórczyń i twórców: “Aida”, “Niepamięć” i “Sole”. W sekcji “Czysta klasyka” zaprezentowane zostaną efekty najświeższych projektów specjalistów i specjalistek od cyfrowego odświeżania starych filmów. Tym razem zajęli się takimi filmami jak: “Krzyżacy”, “Ostatni etap”, “Personel”, “Test pilota Pirxa”.
Swoje klasyczne filmy zaprezentują laureaci Platynowych Lwów: Andrzej Barański (“Kobieta z prowincji”) i Feliks Falk (“Komornik”). Obaj poprowadzą także online’owe masterclassy.
Feliks Falk i Andrzej Barański Fot. Alina Gajdamowicz, Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
W programie znajdzie się także coś dla najmłodszych widzek i widzów w ramach cyklu “Gdynia dzieciom. Kino młodzieżowe” i dla miłośników Gdyni – jednym z “Filmów z Gdyni” będzie dokument o zmarłym niedawno fotografie Macieju Kosycarzu.
Wydarzenia towarzyszące dla wszystkich
W komunikacie znalazła się także informacja o festiwalowych imprezach towarzyszących, które w wersji online dostępne będą nie tylko dla akredytowanych przedstawicielek i przedstawicieli branży, ale dla wszystkich. Będą to: konferencje prasowe i spotkania z twórczyniami i twórcami filmów z wszystkich trzech konkursów i sekcji pozakonkursowych, debaty: o polskim kinie i o ekologicznej stronie produkcji filmowej, seria webinarów o filmach dla młodzieży, zajęcia edukacyjne Filmoteki Szkolnej.
Nie zabraknie także atrakcji szczególnej: jednym z nieformalnych centrów festiwalowych co roku jest klub Piekiełko, gdzie wieczorem spotkać można całą śmietankę polskiego kina. Podczas tegorocznej edycji imprezy przez trzy wieczory będzie można w domu na swoim komputerze posłuchać muzyki prosto z Piekiełka.
Otwarcie, Młoda Gala i Gala Zamknięcia transmitowane będą na YouTube i fanpage’u festiwalu na Facebooku. Dodatkowo Gala Zamknięcia będzie transmitowana w TVP.
Festiwal odbędzie się w dniach 8-12 grudnia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS