A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Rząd podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję, w efekcie której uczniowie (i tak od dwóch miesięcy uczący się zdalnie) w ferie znów będą skazani na domowe cztery ściany.

Czas ferii, a więc odpoczynku, gdy mogliby odetchnąć i choć wyjść na świeże powietrze, tak naprawdę będzie bowiem czasem zamknięcia. Zgodnie z decyzją rządu w dniach 4-17 stycznia dzieci i młodzież do lat 16 w godz. 8-16, a więc za dnia, mogą przemieszczać się tylko pod opieką rodzica i opiekuna.

Co z tymi dziećmi, z którymi rodzic wyjść nie może, bo pracuje? Tym władze ustanawiające taki przepis już najwyraźniej nie są zainteresowane.

Wyjątki

Od zasady zakazującej się przemieszczania w tych godzinach jest tylko kilka wyjątków:

*dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej;

*dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego;

* w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – dotarcie do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania;

* przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego; przemieszczanie się w ramach półkolonii.

Mniej półkolonii

Sęk w tym, że półkolonii w kraju organizowanych jest niewiele, a jeśli już, to tylko dla klas I-IV. Podobnie też obozy szkoleniowe dotyczą tylko niewielkiej liczby uczniów. Reszta musi więc sobie radzić sama. Rząd dopuszcza bowiem możliwość organizowania wypoczynku wyłącznie w kraju i tylko w dwóch formach:

*w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej lub klas realizujących kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I-IV szkoły podstawowej

*w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Wiadomo jednak, że takich półkolonii w regionie zorganizowanych zostanie niewiele – do Podlaskiego Kuratorium Oświaty zgłoszono niecałe 50 wniosków. Z możliwości skorzysta niecałe 2 tys. dzieci.

Reszta będzie siedziała w domach.

Sprawdź informator

Nadal – dla publiczności – zamknięte są placówki kultury (m.in. teatry i muzea), które w trakcie ferii miały zazwyczaj sporą ofertę zajęć dla uczniów w różnym wieku. Na szczęście większość takich placówek sporo pomysłów i propozycji oferuje dzieciom i młodzieży za pomocą swojego profilu na Facebooku czy YouTube. Mimo wszystko warto do nich zajrzeć. O ich propozycjach, a także innych pomysłach informujemy w naszym INFORMATORZE

Co będzie po 17 stycznia?

Jak zapowiada ministerstwo edukacji – powrót uczniów do nauki stacjonarnej będzie zależeć od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w kraju. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu najbliższego tygodnia.

Rozważane są różne warianty – m.in. taki, że na początek do szkół wróciliby uczniowie klas I-III. Nie wiadomo jednak w tym momencie, kiedy by to nastąpiło, i w jakim terminie do szkół wracałyby kolejne klasy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rz”: Rząd ukrywa koszty szpitali polowych dla leczonych na Covid-19
Następny artykułPSX Extreme 281 z Kalendarz Gracza 2021 od dziś w sprzedaży!