A A+ A++

Wcześniej rząd ogłosił, że w ramach tzw. narodowej kwarantanny trwającej w dniach 28 grudnia – 17 stycznia dzieci i młodzież do 16. roku życia od poniedziałku do piątku do godz. 16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem. Wyjątkiem miało być uczestnictwo w półkoloniach.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski poinformował, że z tego pomysłu zrezygnowano. Obostrzenie przestaje być ważne od wtorku 5 stycznia. – Te ferie, niestety, nie są takimi, jakie pamiętamy. Dlatego chcielibyśmy dać dzieciom możliwość korzystania ze świeżego powietrza. I tego, by dzieci mogły przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania – mówił.

Jak podaje “Wyborcza”, zniesienia zakazu żądali eksperci i rodzice, a radca mec. Robert Kamionowski zwracał uwagę, że taki wymóg jest niekonstytucyjny.

– Konstytucja jest tutaj jednoznaczna i bezwzględna. Art. 52 ust. 1 zapewnia każdemu wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ust. 3 wolności te mogą podlegać ograniczeniom jedynie określonym w ustawie. I po to właśnie ta sama konstytucja określa stany nadzwyczajne, w tym stan klęski żywiołowej, w czasie których niektóre prawa mogą być ustawowo ograniczane. Dopiero taka ustawa mogłaby wprowadzić tego rodzaju zakaz, powszechnie nazywany godziną policyjną – tłumaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Areszt domowy w ferie jest niekonstytucyjny. Ale MEN chce ferii z TVP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w budynku w Zboiskach. Na miejscu medycy i kilka zastępów PSP i OSP
Następny artykułZmiany w zarządzie BNP Paribas