A A+ A++

Art Inkubator jest nową miejską instytucją kultury, która od kilkunastu miesięcy powstaje w Sopocie. Jej siedzibą będzie remontowana przy ul. Goyki 3 Willa Junckego, znana również jako „domek z wieżą”. Mają się tutaj mieścić pracownie dla artystek i artystów, jeden z oddziałów sopockiej biblioteki z filią dla dzieci czy kawiarnia.  

Remont zabytkowej willi ma potrwać do wakacji. Do tego czasu instytucja działa w siedzibie tymczasowej, w kamienicy przy ul. Sobieskiego w Sopocie. – Większość cykli, które zaprezentujemy w pierwszym półroczu, ściśle wiąże się z Literackim Sopotem. Tworzymy ten festiwal od początku jego istnienia i jest on dla nas naturalną inspiracją – mówi Marta Czarnecka, specjalistka ds. organizacji imprez literackich w Art Inkubatorze i koordynatorka festiwalu Literacki Sopot.  

Kolak czyta Atwood 

Pierwszy z nich to cykl czytań performatywnych „Ocean opowieści”. – Prezentuje on twórczość kobiet, autorek, które cenimy. Prezentowaliśmy już opowiadania Zadie Smith w wykonaniu Magdaleny Boć, 16 stycznia zapraszamy na premierowe czytanie fragmentów „Testamentów’’ Margaret Atwood w interpretacji Doroty Kolak – mówi Czarnecka.  

Literacki Sopot. Spotkanie z Zadie Smith KAMIL JASINSKI

Spotkania odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca, a poza fragmentami Atwood czytane będą opowiadania Sarah Hall, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej i „Krótka wymiana ognia” Zyty Rudzkiej.  

Drugim cyklem jest „Na ucho”. To prezentacja trzech słuchowisk i trzech reportaży radiowych, które wybrała Małgorzata Żerwe. Spotkania będą się odbywać w pierwsze czwartki w miesiącu i będą połączone z dyskusją. Cykl zainauguruje słuchowisko „Nieidealna piosenka” i spotkanie z jego autorką Anną Dudzińską.  

Trzeci cykl jest zamknięty, płatny i będą obowiązywały na niego zapisy. – To warsztaty redaktorskie, weekendowe. Zaczynamy od warsztatów z Julianną Jonek-Springer, redaktorką naczelną wydawnictwa Dowody na Istnienie. Będą to warsztaty poświęcone redakcji reportażu jako gatunku. Kolejne warsztaty będą dotyczyły wywiadu do książki z Piotrem Brysaczem i wywiadu radiowego z Łukaszem Wojtusikiem i Martą Perchuć-Burzyńską, będą też warsztaty redaktorskie.  

Pierwsze warsztaty, z Julianną Jonek-Springer, odbędą się w weekend 25–26 stycznia. 

Drugie Gdańskie Targi Książki. Julianna Jonek-Springer i Mariusz Szczygieł Drugie Gdańskie Targi Książki. Julianna Jonek-Springer i Mariusz Szczygieł  MICHAŁ RYNIAK

Instytucja otwarta, ekologiczna i feministyczna 

Marta Czarnecka: – Na przeciwległym biegunie do słowa i literatury leży cykl o matematycznym wszechświecie. To połączenie nauk ścisłych i humanistycznych. Ciekawość świata, próba opisania świata zarówno w sztuce, kulturze czy matematyce jest taka sama, różnią się tylko językiem opisu. Zaproszeni przez nas naukowcy przeprowadzą wykład oraz dyskusję z publicznością. Ten cykl realizujemy wspólnie z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Spotkania w siedzibie tymczasowej są zaplanowane do wakacji. – Liczymy na to, że pod koniec lata uda nam się przenieść do właściwej siedziby, przy Goyki. Wtedy też będziemy intensywnie pracować nad Literackim Sopotem, który odbędzie się w sierpniu. Kolejne cykle i spotkania będziemy przygotowywać w nowej siedzibie po wakacjach. Art Inkubator chce być instytucją działającą w zgodzie z najnowszymi tendencjami, tj. ekologiczną, otwartą na różne grupy społeczne, empatyczną, feministyczną – dodaje Czarnecka. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe życie Pałacu w Oborach?
Następny artykułWydanie 271