A A+ A++

Sztuka kobiet

Sztuka feministyczna operuje różnymi mediami: od malarstwa po rzeźbę, obiekty przestrzenne, fotografię czy filmy wideo.  Istotą sztuki feministycznej jest to, że tworzona jest przez kobiety i przedstawia świat z perspektywy kobiecego doświadczenia. Z tego względu bardzo ważna role odgrywają media mechanicznej rejestracji – fotografia i zapisy filmowe, jako narzędzia samoobserwacji, analizy i autoprezentacji. Do godności sztuki zostały też podniesione wytwory domowego rękodzieła, tradycyjnie kojarzone z pracą kobiet – tkackie, hafciarskie, ceramiczne. 

Sztuka kobiet we wszystkich swoich postaciach staje dzisiaj w centrum uwagi światowej sceny sztuki, świadczą o tym aranżowane pod kątem większej reprezentacji artystek galerie sztuki w muzeach, czy ostatnie Biennale Weneckie z ponad 70% udziałem kobiet. 

Zmienia się także stosunek do kobiecego ciała i kobiecej fizjologii. Reprezentacje kobiecych genitaliów, waginy, krwi miesięcznej, problematyka ciąży oraz macierzyństwa wychodzą ze sfery obscenicznej, stając się przesłanką kobiecej dumy i godności. Młode pokolenie kobiet w sztuce łączy działalność artystyczną ze społecznym aktywizmem, i to nie tylko spod znaku błyskawicy, który jako czytelny symbol przeniknął już do sztuk wizualnych.  

Feminizm kiedyś i dziś fot. DESA Unicum

Nowym obliczem feminizmu w twórczości najmłodszych artystek jest tzw. ekofeminizm. Bazuje on na przekonaniu o wspólnocie kobiet i przyrody, podobnie cierpiących ucisk i eksterminację w patriarchalnym społeczeństwie. W gruncie rzeczy chodzi tu o odwrócenie znaczeń. To, co było w kulturze represjonowane i przypisywane kobietom negatywnie jako nierozumne, zwierzęce i oparte na instynktach, zostaje dowartościowane. W dobie katastrofy klimatycznej i ginięcia kolejnych gatunków roślin oraz zwierząt ekofeminizm podkreśla siostrzeństwo międzygatunkowe

 – pisze Dorota Monkiewicz, krytyczka i historyczka sztuki we wstępie do katalogu wystawy.

Na wystawie nie zabraknie znanych twórczyń, takich jak Ewa Kuryluk, Dorota Nieznalska, Martyna Czech czy Honorata Martin, a także nowych młodych głosów w sztuce, jak Irmina Rusicka, Nikita Krzyżanowska, czy Aga Szreder.

Feminizm kiedyś i dziśFeminizm kiedyś i dziś fot. DESA Unicum

Videoart – nowość w DESA Unicum

Na wystawie “Feminizm. Sztuka kobiet” po raz pierwszy będzie można zobaczyć, a następnie nabyć w ramach aukcji, videoart. Początki tej dziedziny jako elementu sztuki sięgają na świecie lat 70. XX wieku, jednak w galeriach sztuki obiekty tego typu pojawiały się sporadycznie. Aukcyjny obieg sztuki potrzebował nieco więcej czasu, aby zakwalifikować videoart jako medium interesujące dla kolekcjonerów, ale warto było czekać – dziś ta dziedzina sztuki wzbudza na światowym rynku niemałe emocje. 

Videoart to zupełna nowość w ofercie DESA Unicum. Patrząc jednak na zachodni rynek sztuki, jesteśmy przekonani o jego potencjale. Podczas wystawy sztuki kobiecej zaprezentujemy trzy filmy: “Impresje” Natalii LL, trwającą prawie 20 minut “Opowieść letnią” Katarzyny Kozyry i “Zegar” Anety Grzeszykowskiej. Obecnie szacuje się, że video art znajduje się w co 10 kolekcji sztuki na świecie i zainteresowanie wokół tego medium wciąż rośnie. Co ważne podkreślenia, to w Europie znajdują najważniejsze kolekcje tego typu, nierzadko budowane właśnie przez kolekcjonerki 

– mówi Małgorzata Nitner, dyrektorka działu sprzedaży DESA Unicum.

Wystawę „Feminizm kiedyś i dziś” będzie można oglądać do 3 września.

Feminizm kiedyś i dziśFeminizm kiedyś i dziś fot. DESA Unicum

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Lublinie trwają zdjęcia do serialu „Matylda”
Następny artykułDarmowa komunikacja dla młodzieży! Zobacz jak aktywować ulgę