A A+ A++

Gzuby ze starogardzkiej kapeli Fefernóski pokazały, że są mistrzami gwary kociewskiej. Z XXIV Międzypowiatowego Konkursu Prozy, Poezji i Piosenki Kociewskiej przywiozły trzy złote i trzy srebrne medale.

19 lutego na południu Kociewia, w Warlubiu, odbył się XXIV Międzypowiatowy Konkurs Prozy, Poezji i Piosenki Kociewskiej. W słowno-muzyczne szranki stanęli recytatorzy z 11 szkół i ośrodków kulturalnych z powiatu świeckiego i starogardzkiego. Wśród nich utalentowani starogardzianie z kociewskiej kapeli Fefernóski ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Gzuby z kapeli zaprezentowały gadkę kociewską, wyrecytowały wiersz i zaśpiewały frantówki. – W tym roku knapy i szprychy – bo tak po kociewski mówi się o chłopcach i dziewczynkach – poklepały czyli poopowiadały o cianżkiej alergii na modry kolor, o tym, jak na scenie można wystraszyć samego siebie, jak dostać się do drużyny siatkówki, no i o inkszych faksach, co to sia dzieciaków trzymajó – powiedziała z uśmiechem opiekunka zespołu Aleksandra Miczek, wyjaśniając, że faksy to nic innego jak żarty.

W tym roku kociewskim przyśpiewkom w wykonaniu starogardzkich gzubów akompaniował nie tylko akordeon. Jury i widownia usłyszeli też wyjątkowe brzmienie diabelskich skrzypiec i burczybasa, na którym dzielnie grali Zuzia Socha i Paweł Leszczyński.

Szprychy kociewskiej kapeli Fefernóski ze Starogardzkiego Centrum Kultury

Kapelę w konkursie reprezentowało 7 osób. Wszyscy zostali wyróżnieni i nagrodzeni.

W kategorii klas 4-6 Agata Leszczyńska zdobyła I miejsce, a Zuzanna Socha i Julia Wycichowska uplasowały się na miejscu drugim.

W kategorii klas 7-8 Marcin Piechowski i Michał Negowski zdobyli I miejsce, a Aleksandra Ossowska zajęła miejsce drugie.

– Ogromie cieszy mnie sukces dzieciaków. Podziwiam je za to, że mają odwagę brać się za bary z gwarą, która jest dla nich obcym językiem. To naprawdę trudne zadanie, a nasi podopieczni doskonale radzą sobie z trudnymi słowami, charakterystycznymi dla gwary kociewskiej formami wyrazów, a co więcej doskonale akcentują te słowa i zdania. Potrafią poświęcić na to swój wolny czas, więc myślę, że ta miłość do regionalizmu, którą staram się wszczepiać u młodych ludzi, kiełkuje, rozwija się i owocuje – powiedziała Aleksandra Miczek.

– Dla mnie jako muzyka i akompaniatora to również wielki sukces – dodał Wojciech Leszczyński. – Po raz pierwszy w tym roku postanowiliśmy wykorzystać podczas konkursu instrumenty ludowe, którymi dysponuje kapela. Dotychczas śpiewakom akompaniowałem tylko ja sam na akordeonie. Dzisiaj nasze gzuby podczas śpiewu same grały na diabelskich skrzypcach, a koledzy przygrywali na burczybasie. I dzięki temu frantówki, które zaśpiewali, brzmiały prawdziwie ludowo, czyli tak, jak powinno być – podsumował opiekun.

Na scenie gzuby z ludowymi instrumentami oraz ich akompaniator Wojciech Leszczyński.

Wyniki pierwszego konkursu recytatorskiego w gwarze kociewskiej są niewątpliwie powodem do dumy dla mieszkańców stolicy Kociewia. Oby tak pięknie rozpoczęty sezon, przyniósł Fefernóskom szczęście podczas kolejnych potyczek. Tego im wszyscy życzymy, gratulując medali.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwidnicki precedens…
Następny artykułNie żyje pieszy. Śmiertelny wypadek w Nowej Sarzynie. | Leżajsk – Portal Miasta i Gminy Leżajsk oraz okolic