A A+ A++

Choć majówkowy weekend dla większości upłynął pod znakiem grilla i odpoczynku, to nie zabrakło również ciekawych wydarzeń gospodarczych. Przypominamy najważniejsze z nich na wykresach tygodnia.

Fed rozdaje karty, inflacja i w celu, i nie oraz PMI z niechlubnym rekordem
Fed rozdaje karty, inflacja i w celu, i nie oraz PMI z niechlubnym rekordem
fot. katjen / / Shutterstock

Zaskoczenia nie było. Federalny Komitet Otwartego Rynku utrzymał stopy procentowe na najwyższym poziomie od 23 lat. W komunikacie FOMC znalazła się za to informacja o ograniczeniu „ilościowego zacieśnienia” polityki monetarnej.

Rezerwa Federalna

Kwiecień przyniósł zgodny z oczekiwaniami wzrost inflacji CPI w Polsce. Ceny w sklepach napędziło przywrócenie 5-procentowej stawki VAT na żywność. Za to tańsze niż rok temu było paliwo oraz nośniki energii.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Kwietniowy odczyt inflacji w strefie euro okazał się taki sam jak w marcu. To jednak nie zmienia faktu, że trwa najdłuższa w historii seria utrzymywania się wzrostu cen poza celem EBC. W kwietniu ponownie najmocniej drożały usługi, chociaż dynamika ich cen nieco osłabła.

Nowy odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Polsce wykazał najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od 6 miesięcy. “Spadek koniunktury w polskim sektorze przemysłowym wydłużył się do kwietnia i stanowi najdłuższy nieprzerwany okres spadkowy od początku badania w 1998 roku” – skomentował ekspert agencji S&P Global.

Bankier.pl

Od kilku tygodni przez media przetacza się fala doniesień o grupowych zwolnieniach pracowników. O ile jest to zwiastun zmiany starych trendów, to jednak sytuacja nie wygląda aż tak źle, jak ją malują.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

Sprawdzamy, ile zarobili w 2023 r. prezesi największych spółek giełdowych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Przyglądamy się także budżetom na wynagrodzenia całych zarządów, które przekraczały nawet 20 mln zł. Gdzie podwyżki był największe, a którzy prezesi zarabiali średnio co najmniej 160 tys. zł miesięcznie?

Znamy wyniki uczestników „Portfela Gwiazd” za kwiecień. Wytypowanie spadku cen kakao rzutem na taśmę dało zarobić, ale i tak największą stopę zwrotu przyniosły ceny akcji polskiej spółki. Najgorzej wypadli zwycięzcy marca, co pokazuje, że rynkowa fortuna kołem się toczy.

Początek 2024 roku przyniósł delikatne ożywienie w gospodarce strefy euro. Równocześnie w dół zrewidowano dane za poprzedni kwartał, dzięki czemu euroland spełnił kryterium wystąpienia „technicznej recesji”.

Źródło:

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino.
Telefon: 502 924 237

Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПовітряні сили вночі збили усі ворожі безпілотники: деталі
Następny artykuł115 kg mężczyzna usiadł na jej plecach. Jest nagranie