Jak ujawniono we wtorek w zgłoszeniu firmy złożonym do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Intel sprzedał w drugim kwartale wszystkie swoje udziały w Arm Holdings. Firma sprzedała także swoje udziały w ZeroFox, spółce zajmującej się cyberbezpieczeństwem i zmniejszyła udziały w Astera Labs, deweloperze platform łączności dla przedsiębiorstw.
Intel wygenerował około 147 milionów dolarów, sprzedając swoje udziały w Arm Holdings, co jest stosunkowo niewielką kwotą jak dla firmy, która w drugim kwartale odnotowała stratę w wysokości 1,6 miliarda dolarów. Posunięcie to stanowi część ciągłych działań firmy Intel mających na celu obniżenie kosztów, które obejmują znaczną redukcję zatrudnienia i wydatków.
Jak zauważył Bloomberg, z niedawnego zgłoszenia Intela wynika, że nie posiada on już 1,18 miliona akcji Arm, które posiadał trzy miesiące temu. Średnia cena akcji Arm w tym okresie wyniosła 124,34 dolarów za akcję, co dało szacunkową wypłatę w wysokości 147 milionów dolarów. Firma zmniejszyła także udziały w Astera Labs (co zawsze było postrzegane jako strategiczna inwestycja dla Intela zapewniająca stałe dostawy takich rzeczy, jak retimery PCIe) i pozbyła się udziałów w ZeroFox. Mimo to Intel zanotował w tym kwartale stratę netto na inwestycjach kapitałowych w wysokości 120 milionów dolarów.
Intel wygenerował około 147 milionów dolarów, sprzedając swoje udziały w Arm Holdings, co jest stosunkowo niewielką kwotą jak dla firmy.
Na początku tego miesiąca firma opublikowała fatalny raport o wynikach, co doprowadziło do prawie 33% spadku wartości jej akcji. Trudności Intela pogłębia utrata udziału w rynku i przychodów na rzecz konkurentów, takich jak AMD, które korzysta z architektury zestawu instrukcji x86 i Apple, które korzysta z Arm ISA. W odpowiedzi Intel ogłosił plany likwidacji 15 000 stanowisk pracy i cięć innych wydatków, aby ustabilizować swoją sytuację finansową. Dodatkowo spółka zawiesiła wypłatę dywidendy w ramach działań oszczędnościowych.
Arm Holdings, w większości należący do japońskiej grupy SoftBank, to kluczowy gracz w sektorze półprzewodników, którego rozwiązania można znaleźć w większości smartfonów i tabletów. Dla Intela inwestycję w Arm można uznać za strategiczną, ponieważ firma współpracuje z Arm nad platformami centrów danych zoptymalizowanymi pod kątem technologii procesowej Intel 18A. Ale Arm może być także zainteresowany Intelem jako potencjalnym licencjobiorcą jego technologii, a także partnerem innych licencjobiorców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS